Premiér Petr Fiala v USA: Setká se s Bidenem i krajany! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 22. května 2024

Svátek slaví Emil, zítra Vladimír

Premiér Petr Fiala v USA: Setká se s Bidenem i krajany!

Premiér Petr Fiala (ODS) při cestě do Washingtonu (14.4.2024)
Premiér Petr Fiala (ODS) při cestě do Washingtonu (14.4.2024) (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala (59, ODS) včera odpoledne odletěl do Spojených států. V Bílém domě se setká s prezidentem Joem Bidenem (81). Tématy jejich rozhovoru budou bezpečnostní spolupráce, včetně vojenské pomoci Ukrajině, posílení česko-amerického partnerství, ekonomické vztahy, jaderná energetika, ale také poslední vývoj na Blízkém východě a rozsáhlý letecký útok Íránu na Izrael.

Kromě schůzky v Bílém domě čeká Fialu také jednání se šéfem Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem (52) a dalšími členy Kongresu. Setká se i s krajany žijícími v USA nebo s byznysmeny. S projevem vystoupí v newyorském Hudsonově institutu a zároveň uctí památku bývalých prezidentů Václava Havla (†75) a Tomáše Garrigua Masaryka (†87). „Tato návštěva je určitě důkaz skvělých vztahů mezi USA a Českou republikou a přijetí v Bílém domě je i důkaz toho, že Spojené státy počítají s ČR a respektují ji. Myslím, že je to potvrzení skutečně historicky nejlepších vztahů mezi našimi zeměmi,“ řekl Fiala.

Premiér zdůraznil také ekonomickou spolupráci. Obrat vzájemného obchodu podle něj každoročně roste. S americkými představiteli bude chtít Fiala mluvit i o další podpoře Ukrajiny. „Budu se tomu věnovat ve všech rozhovorech,“ řekl premiér a poznamenal, že bez americké pomoci by se Ukrajina bránila ruské agresi jen těžko. „Budu se snažit přesvědčit americké přátele, že ta pomoc a podpora je naprosto nutná,“ dodal.

Situace na Blízkém východě

Program Fialovy návštěvy může ovlivnit poslední vývoj na Blízkém východě. Premiér před odletem do USA znovu odsoudil sobotní íránský útok na Izrael a ocenil, že se díky bezpečnostní a obranné spolupráci Izraele se spojenci podařilo zneškodnit drony a rakety dříve, než mohly někomu ublížit. „Je důležité, aby situace dále neeskalovala, abychom našli řešení,“ řekl Fiala. Americký ministr zahraničí Antony Blinken (61) navštěvuje Izrael pravidelně.

Přečtěte si
bella.
16. 4. 2024 • 02:09

Nestyda české vlády Fiala zapomněl vzít Pekarovou,aby Bidenovi dala taky triko.
Fialo, chce to dobrého překladatele do ouška, protože Vaše english je děsivá a nezapomeňte kopanci pod stolem připomínat Bidenovi, že Česko není Jugoslávie a kopejte silně , aby pochopil. Dejte si visačku na klopu, protože druhý den Vás nepozná. Hlavně vyřiďte, že na Ukrajince jsme nedostali ani halíř a jsme pro ně už 2 roky bankomatem o naší újmě a tedy rozjednané obří obchody na obnovu Ukrajiny velkým dílem dostaneme my- Česká republika -, nejen Západní Evropa a US!!!
Jinak,pane učiteli češtiny a dějáku, momentálně premiére ČR, Fialo, nejlíp by bylo, kdybyste zůstal v US hostem na stravu a byt do dalších voleb!

P.S. Za koho tam vlastně jste, když Vaše vláda má jen 20% sympatie občanů.Za Ukrajinské skorospoluobčany v Čechách?

ELLA Průšová
15. 4. 2024 • 22:35

Jen aby nám ho tam nepicli! Co bychom si počali?

hejhej
15. 4. 2024 • 15:48

Lhář Fiala se setká s dementním Bidenem a krajanům bude vtloukat do hlav své lží, jak je schopná jeho prolhaná, neschopná vláda.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.