Fiala míří do Bílého domu: Hlavní témata? Obchod, energetika, Ukrajina | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 22. května 2024

Svátek slaví Emil, zítra Vladimír

Fiala míří do Bílého domu: Hlavní témata? Obchod, energetika, Ukrajina

Petr Fiala (ODS) a prezident USA Joe Biden
Petr Fiala (ODS) a prezident USA Joe Biden (Facebook - P. Fiala, ODS)

Skoro na den přesně se po pěti letech znovu český premiér podívá do Bílého domu. Petr Fiala (59, ODS) by měl společně s americkým prezidentem Joem Bidenem (81) v pondělí řešit situaci na Ukrajině, v Izraeli, ale i ekonomická témata. A podle Úřadu vlády ČR nepůjde jen o zdvořilostní návštěvu.

Zatímco návštěva expremiéra Andreje Babiše (69, ANO) u tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa (77) byla spíše přátelskou, současná delegace má mít na programu hlavně pracovní záležitosti. „Prezident Biden a premiér Fiala návštěvu využijí ke koordinaci u řady sdílených priorit, včetně bezpečnostních otázek, ekonomických příležitostí přínosných pro americký i český lid a sdílených demokratických hodnot,“ řekla Bidenova mluvčí Karine Jean-Pierreová. A podobně mluvil i Fiala. „Budeme se bavit o bezpečnostní spolupráci a chci debatovat o ekonomické spolupráci,“ uvedl premiér a upřesnil, že politická návštěva slouží k tomu, aby si obě strany vytipovaly nové oblasti spolupráce.

„Energetika, průmysl, kybernetická bezpečnost a řada dalších věcí. Když mluvím o energetice, chceme spolupracovat se všemi, kdo rozvíjejí jadernou energetiku,“ vyjmenoval premiér možná témata, která by mohl s Bidenem řešit. Fiala ale nebude mluvit jen s ním, čekají ho také jednání v americkém Kongresu včetně setkání s předsedou Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem (52), se kterým by měl především jednat o Ukrajině.

Pravidelné pozvánky

Česko je jednou z mála zemí východní a střední Evropy, která je do Bílého domu pravidelně zvána. Jde tak víceméně o standardní návštěvu. „Jenom málo zemí z našeho bloku má tak dobré vztahy se Spojenými státy. Je to v zásadě Polsko a my a ostatní nehrají takovou roli,“ řekl novinářům Fialův poradce Tomáš Pojar (50). Ten také prozradil, že o pozvání do sídla amerických prezidentů bylo rozhodnuto na začátku letošního roku. „Pak už se jen ladil termín a logistika,“ dodal Pojar.

Přečtěte si
Henik Suchý
13. 4. 2024 • 14:17

Ten b-lb Fiala je tak samolibej, že je z toho člověku až zle. Jsem fakt přesvědčen, že je to už diagnóza, vždyť on proboha nemá vůbec schopnost sebereflexe nebo sebekritiky. On se jen chválí a chválí a přitom jen všechno zmrvil zničil. Jeho jedinou nápní je zavděčit se Ukrajině a Bruselu a vůbec si neuvědomuje lkdo ho za ty zrady, které tu realizuje platí. To si myslí, že to nevidí i jinde ve světě, jak parazituje na vlastní zemi a vlastních lidech ? UBOŽÁK.

hejhej
13. 4. 2024 • 10:33

Jeden lhář, druhý dement - to bude debata

milan59
13. 4. 2024 • 09:47

Ví vůbec ten USA prezident,kde leží ČR a jak to tady vypadá?!! Tedy jestli mu to pan Nutella stihl sdělit před tím než šel starý pán spinkat,aby až se ráno probudí nepotřásl rukou p.Nutellovi a neřekl mu ahoj synku jakpak si se vyspal??

pravlast
13. 4. 2024 • 08:43

Pevně věřím že tam budou probírat velikost a sílu modrožlutého ptáka co mu pr*del osahával ten rozklepaný a bělovlasý Alzhe­imer­+Par­konson­.Ale co mu může nabídnout impoš?

stoura
13. 4. 2024 • 05:14

Klidně si tam toho upocenýho odborníka můžou nechat

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.