Nová výstava v třineckém muzeu: Skřítci, kam se podíváš! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 19. května 2024

Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek

Nová výstava v třineckém muzeu: Skřítci, kam se podíváš!

Výstava skřítků v Třinci
Výstava skřítků v Třinci (Foto Aha! – Jana Gartnerová)

Skřítek Dopíječ, dědeček Poletucha, Hnusník, Hospodáříček nebo hejkal... A desítky dalších skřítčích postaviček obsadily výstavní vitríny v třineckém muzeu. Dospělí při pohledu na ně cítí nostalgii, děti sem tam strach, protože dnes už postavičky z pohádek vypadají jinak.

Spiderman, Batman, Bezzubka, Škyťák, Tlapková patrola, to jsou figurky, které k nejmenším teď promlouvají z obrazovek. „Můj neoblíbenější je Metro Man, ale mám i skřítka. Vstává se mnou, snídá se mnou, všechno se mnou dělá,“ pochlubil se Ondřej Bartoň (5) z Třince svým fiktivním kamarádem. Eliška Kalužová (6) hlásila, že má nejraději panenky. Skřítků se však nebojí, protože existují. „Vy neznáte Šmouly? Jsou tak malincí, že nejsou vidět, ale jednou jsem šla v lese a vykoukli na mě zpoza stromu,“ tvrdilo děvčátko.

Podle pedagožky z třinecké Mateřské školy Koperníkova Dariny Kisielové je jasné, že Walt Disney dětem servíruje jiné pohádkové hrdiny, než je česká klasika. „Ale čteme jim z knížek, snažíme se, aby znaly i naše postavičky,“ uvedla Kisielová. Do muzea míří také hodně dospělých. Vzpomínají na stejnou výstavu na stejném místě před dvaceti lety, kdy byli ještě malí a těší se z ní znova. Přišel se podívat i jeden z vedoucích pracovníků třineckých železáren. „Tak se ponořil do sledování expozice, že když jsem na něj nečekaně vyhrkla, ať si dá pozor, že jeden skřítek mu sedí na rameni, cuknul sebou a automaticky se po domnělé postavičce ohnal,“ smála se šéfka muzea Eva Zamarská.

Celkem 700 loutek

Autorkou skřítků je malířka, ilustrátorka, spisovatelka, grafička Vítězslava Klimtová (†75), která se narodila v Praze a zemřela v roce 2016. Napsala a ilustrovala dvacet dětských knih a vytvořila více jak 700 loutek pro Pohádkovou zemi. Kolekce je inspirovaná lidovými pohádkami, mytologií a příběhy z celého světa.

Do půlky května

Expozice v třineckém muzeum pod názvem Pohádková země Vítězslavy Klimtové potrvá až do 17. května a je k vidění úterý až pátek od 9 do 17 hodin a v neděli od 13 do 17 hodin.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.