Přišel o ruku, pojišťovna ho odmítla: Peníze na protézu shání sám! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. dubna 2024

Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra

Přišel o ruku, pojišťovna ho odmítla: Peníze na protézu shání sám!

K milovanému fotbalu se vrací. Kvůli amputaci má ale i problémy s rovnováhou.
K milovanému fotbalu se vrací. Kvůli amputaci má ale i problémy s rovnováhou. (Foto archiv rodiny, Profimedia)

Silné bolesti a deprese zažívá kvůli amputaci ruky po nezaviněném úrazu Libor Janata (56) z Meziměstí na Náchodsku. Pomohla by myoelektrická protéza. Stojí ale tři čtvrtě milionu, což pojišťovna odmítla uhradit. Navíc proti muži hraje čas. Pokud ji nezíská včas, šance na zlepšení jeho stavu zmizí.

Život se Liborovi obrátil vzhůru nohama před Vánocemi v roce 2020. „S kolegou zapojoval vlek za nakladač. Řidič couval a údajně se mu smekla noha, jel na plný plyn a vlekem ho přimáčkl půlkou těla ke zdi,“ popsala Aha! Liborova dcera Lucie Dobrovolná. „Zranění bylo několik. Nejhůř na tom ale byla levá ruka. Lékaři ji zkoušeli zachránit dva dny, než ji nakonec mezi paží a loktem museli amputovat,“ popsala jeho strasti. Její tatínek od té doby bojuje s tzv. fantomovými bolestmi, tedy bolestmi již neexistující části těla, a psychickým traumatem. Před úrazem totiž aktivně sportoval, staral se o domácí zvířata a domek, kde žije s chotí.

Před úrazem žil aktivně.

Problémy v důsledku amputace muž řešil různými léky a metodami, ale ty nezabraly. Podle lékařů je tak jeho jedinou zbývající nadějí myoelektrická protéza. Měla by zmírnit nebo zcela odstranit bolesti a zlepšit kvalitu života. Díky elektrodám, napojeným na ještě funkční svalstvo v pahýlu, by totiž mohl uchopit věci. Jenže to mu bude postupně ochabovat, Libor proto nemůže čekat dlouho a pojišťovna mu protézu zaplatit odmítla. Hrozí tak, že by pomůcku už ani nebylo možné použít, jelikož by elektrody neměly co stimulovat. „Věříme však, že se tak nestane,“ uzavřela optimisticky Liborova dcera.

Založili sbírku

I přes nepřízeň osudu i úředníků jsou Liborovi blízcí odhodláni mu pomoci. Snaží se sehnat peníze pomocí veřejné sbírky a prosí o pomoc i čtenáře Aha!. „Vybrané peníze by byly použity na úhradu myoelektrické protézy levé ruky, její servis a další poplatky spojené s pořízením této pomůcky,“ uvedla Lucie Dobrovolná. Sbírka běží na platformě Donio: donio.cz/protezaprolibora.

Přečtěte si
hejhej
2. 3. 2024 • 13:20

bella:

bella.
1. 3. 2024 • 22:04

Jó, kdyby byl z Ukrajny, měl by ji přednostně už dávno ( a na pojišťovnu )

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.