Další sbližování Česka a Afriky: Prezident Angoly u Pavla | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. dubna 2024

Svátek slaví Marek, zítra Oto

Další sbližování Česka a Afriky: Prezident Angoly u Pavla

Do Prahy přijela vzácná návštěva z Afriky.
Do Prahy přijela vzácná návštěva z Afriky. (Foto: J. Koťátko, R. Matějková, ČTK/M. Říhová)

Česko kráčí vstříc černému kontinentu. Po loňské návštěvě mosambického prezidenta Filipeho Nyusiho (65), se do Prahy vypravila i hlava Angoly João Lourenço (69). Na Hradě povečeřel s prezidentem Petrem Pavlem (62) a jednal i s premiérem Petrem Fialou (59, ODS).

Loňská návštěva z Mosambiku podle Hradu vyústila v konkrétní společné projekty v energetice, dopravě či obranném sektoru. To samé si nejvyšší ustavní činitelé slibují i od Angoly. Na Pražském hradě Lourençe s manželkou Anou Dias (66) přivítal prezidentský pár. Hlavním tématem bylo sbližování zemí a obchod. „Angola má zájem zvýšit podíl jiných odvětví průmyslu, než je pouze těžební, zvýšit kapacitu své ekonomiky i zemědělství, aby nemusela být závislá ve své výrobě, ale i exportu, na nerostných surovinách, především fosilních palivech,“ řekl Pavel. Lourenço dodal, že Angola by ráda spolupracovala i ve zpracovatelském průmyslu, na úrovni univerzit, ve vědě či v cestovním ruchu. Hlavy států se také zaměřily na to, jak může Česko v Africe hrát aktivnější roli v zabránění šíření čínského nebo ruského vlivu.

Prezidentská večeře

Z Hradu se pak angolský prezident přesunul do Senátu a hovořil s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (63, ODS). V podvečer pak v Kramářově vile jednal s premiérem Fialou o ekonomické i obranně-průmyslové spolupráci či podpoře českého exportu a investic. Na závěr se angolský prezidentský vrátil zpět na Hrad, kde povečeřel s Pavlem a první dámou Evou (59).

Prozápadní reformátor

Angola podle Hradu patří k zemím, které se navzdory své tradiční východní orientaci snaží sbližovat se Západem. Pavel mj. ocenil, že jednoznačně odsoudila ruskou agresi na Ukrajině a dokonce Angolu označil za stabilizační prvek v regionu. Velkou zásluhu na tom má právě Lourenço, který zemi vládne od roku 2017. Jelikož je země prezidentskou republikou, má hlava státu zásadní vliv na její směřování. Od jeho nástupu se Angola aktivně snaží o demokratizaci, zlepšení lidských práv a boj s korupcí. Jedním z prezidentových hlavních milníků byla dekriminalizace homosexuality a zákaz diskriminace na základě sexuální orientace, která je v subsaharské Africe poměrně běžná. Jeho reformy znamenaly také průlom v oblasti interrupcí, protože umožnily potraty v případech znásilnění nebo ohrožení matky či plodu. Lourenço je tak ve světě vnímán jako progresivní a prozápadní, nedávno dokonce navštívil Bílý dům.

Vstříc Africe

Od svého nástupu se Fialova vláda snaží více zaměřit na subsaharskou Afriku a zlepšovat vztahy s tamními zeměmi. To může podle premiéra přinést nejenom zmiňované ekonomické příležitosti, ale i možnost posílit pozici Západu v regionu. Vztahy Česka a Afriky tak v posledních letech prošly nebývalým vývojem. Nejenže vloni po téměř čtvrtstoletí poprvé zavítala africká hlava státu do Prahy (prezident Mosambiku), ale i členové vlády se vydali na státní návštěvy - třeba šéf diplomacie Jan Lipavský (38, Piráti) zavítal do Angoly a Zambie, ministr vnitra Vít Rakušan (45, STAN) vycestoval do Senegalu, Ghany a Rwandy a Fiala podnikl premiérskou cestu po kontinentu, když navštívil Etiopii, Keňu, Ghanu a Pobřeží slonoviny.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.