Využijte svůj potenciál naplno: 3 způsoby jak najít čas a energii

Manažerské příručky oplývají technikami, pomocí kterých využijete svůj čas a energii naplno. Přitom se můžou hodit i v běžném životě nás všech. Jestli nestíháte a jste vyčerpaní, zkuste je.
Základní je uvědomit si, že stihnout vše se prostě nedá a rozlišit co je nejdůležitější a co snese odklad. Odborníci přitom doporučují každou činnost, která vyžaduje soustředění, po 25 minutách prokládat pětiminutovkou nicnedělání, relaxu a odpočinku. „Z pohledu fyzického i duševního zdraví a imunity je klíčem dobrého time managementu střídání fáze soustředěné práce s odpočinkem. Nejen v rámci celého dne, ale také v rámci pracovní doby,“ říká Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologické laboratoře Natures.
TIP! Myslete na spánek
Každý den by měl kromě práce obsahovat čas na aktivní a pasivní odpočinek, rodinu a přátele. „Mimořádně důležitý je také dostatek spánku. Tak jak se nedá do zásoby odpočívat, nedá se do zásoby ani spát. Pokud se v těchto aspektech ukrátíme, nikdy to nedoběhneme a tělo si to pamatuje,“ upozorňuje A. Doboly.
1. Pravidlo 80/20
Takzvaný Paretův princip, zformulovaný italským ekonomem Vilfredem Paretem tvrdí, že 80 % naší aktivity udělá jen 20 % výsledků a zbylých 20 % aktivity udělá 80 % výsledků. Když se tedy budete soustředit jen na těch důležitých produktivních 20 % činností, zbylý čas si můžete ušetřit. V běžném životě to využijete třeba tak, že rezignujete na žehlení triček, protože s nimi stejně velkou parádu neuděláte, a po vyžehlení košil a kalhot prostě žehličku vypnete.
2. Pomodoro
Techniku Pomodoro (italsky rajče), která pomáhá dosáhnout nejvyššího soustředění na úkol, vyvinul další Ital, konkrétně Francesco Cirillo. Spočívá v tom, že si při práci na úkolu nastavíte časovač na 25 minut a po jeho zazvonění si dáte povinně pětiminutovou pauzu. Po každém 4. pracovním úseku pauzu protáhnete na 15 – 30 minut. V průběhu práce si cokoliv, co se jí netýká, zapíšete a vracíte se k práci. Rušivé telefony a e-maily odkládáte a řešíte je buď v přestávkách, nebo když je hotovo.
3. Technika ABC
Tato technika doporučuje rozdělit si všechny úkoly na tři skupiny. A, které jsou důležité a neodkladné, B – jsou důležité a snesou odklad a C. Ty nejsou až tak důležité a nemusí se dělat okamžitě. A začněte dělat ihned, B odložte na dobu, kdy jsou Áčka hotová a Céčka vůbec neřešte, nebo je nechte udělat někoho jiného – děti nebo protějšek.