Revoluce v důchodech: Už žádné fronty na úřadech?! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 25. února 2024

Svátek slaví Liliana, zítra Dorota

Revoluce v důchodech: Už žádné fronty na úřadech?!

Ilustrační foto
Ilustrační foto (profimedia.cz)

Čekalo se na to dlouho... O důchod už je možné od prosince zažádat z pohodlí domova. Odpadnou tak zdlouhavé návštěvy úřadů. Novinka, kterou včera představil ministr práce Marian Jurečka (42, KDU-ČSL) se vztahuje na všechny typy důchodů.

Všechny služby ePortálu ČSSZ jsou dostupné online 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Žádat lze tedy v pohodlí domova bez ohledu na úřední hodiny. Než si žádost otevřete, připravte si všechny dokumenty, které budete potřebovat (viz box: Co si připravit?). Ty bude nutné ofotit nebo naskenovat. Samotnou žádost pak člověk najde na internetovém portálu České správy sociálního zabezpečení (eportal.cssz.cz) v sekci Žádost o důchod on-line. Přihlásit se je potřeba prostřednictvím identity občana (to je např. eObčanka, bankovní identita, mobilní klíč eGovernmentu) nebo přihlašovacích údajů k datové schránce, případně zahraničním identifikačním prostředkem.

Data mají

Dobrou zprávou je, že se do žádosti o důchod automaticky načtou všechny pojistné doby a informace, které správa sociálního zabezpečení u klienta eviduje. Ten tak jen doplní další požadované údaje a případně vloží elektronické originály nebo naskenované dokumenty nezbytné pro doložení nároku na penzi a výpočet její výše. Je však nutno počítat s variantou, že správa žadatele může vyzvat k předložení některých dokumentů, pokud bude mít pochybnosti o jejich pravosti. A to buď tzv. autorizovanou konverzi, tedy převedením dokumentů do digitální podoby, kterou lze provést na pobočkách CzechPoint, osobním předložením originálů na správě sociálního zabezpečení nebo úředně ověřených kopií tamtéž.

O důchod žádejte on-line!

Počkají...

Elektronický systém pamatuje i na situaci, že v rozpracované žádosti je potřeba něco později doplnit nebo získat nějaké potřebné dokumenty. Lze ji tak uložit a dokončit později. Jakmile je žádost odeslána, přijde automatické potvrzení o přijetí. Následná komunikace s klientem pak probíhá podle jeho volby v listinné podobě, e-mailem nebo prostřednictvím datové schránky.

Co si připravit?

  • Doklady o době studia (popřípadě učení), a to i v případě, že nebylo dokončeno: výuční list, vysvědčení z jednotlivých ročníků a maturitní vysvědčení, výkaz o studiu (index), vysvědčení o státní závěrečné zkoušce, diplom.
  • Potvrzení školy o délce studia (pro nárok na důchod a jeho výši nemá přímý vliv stupeň dosaženého vzdělání, ale délka doby studia, proto je nutné předložit doklady, z nichž je tato skutečnost patrná).
  • Doklady o době vojenské služby: vojenská knížka, potvrzení Správního archivu Armády České republiky.
  • Doklady prokazující výchovu dětí nebo péči o děti, tedy rodné listy dětí nebo výpisy z matriky případně jiné doklady o svěření dítěte do péče.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.