Revoluce v důchodech: Už žádné fronty na úřadech?!
Čekalo se na to dlouho... O důchod už je možné od prosince zažádat z pohodlí domova. Odpadnou tak zdlouhavé návštěvy úřadů. Novinka, kterou včera představil ministr práce Marian Jurečka (42, KDU-ČSL) se vztahuje na všechny typy důchodů.
Všechny služby ePortálu ČSSZ jsou dostupné online 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Žádat lze tedy v pohodlí domova bez ohledu na úřední hodiny. Než si žádost otevřete, připravte si všechny dokumenty, které budete potřebovat (viz box: Co si připravit?). Ty bude nutné ofotit nebo naskenovat. Samotnou žádost pak člověk najde na internetovém portálu České správy sociálního zabezpečení (eportal.cssz.cz) v sekci Žádost o důchod on-line. Přihlásit se je potřeba prostřednictvím identity občana (to je např. eObčanka, bankovní identita, mobilní klíč eGovernmentu) nebo přihlašovacích údajů k datové schránce, případně zahraničním identifikačním prostředkem.
Data mají
Dobrou zprávou je, že se do žádosti o důchod automaticky načtou všechny pojistné doby a informace, které správa sociálního zabezpečení u klienta eviduje. Ten tak jen doplní další požadované údaje a případně vloží elektronické originály nebo naskenované dokumenty nezbytné pro doložení nároku na penzi a výpočet její výše. Je však nutno počítat s variantou, že správa žadatele může vyzvat k předložení některých dokumentů, pokud bude mít pochybnosti o jejich pravosti. A to buď tzv. autorizovanou konverzi, tedy převedením dokumentů do digitální podoby, kterou lze provést na pobočkách CzechPoint, osobním předložením originálů na správě sociálního zabezpečení nebo úředně ověřených kopií tamtéž.
Počkají...
Elektronický systém pamatuje i na situaci, že v rozpracované žádosti je potřeba něco později doplnit nebo získat nějaké potřebné dokumenty. Lze ji tak uložit a dokončit později. Jakmile je žádost odeslána, přijde automatické potvrzení o přijetí. Následná komunikace s klientem pak probíhá podle jeho volby v listinné podobě, e-mailem nebo prostřednictvím datové schránky.
Co si připravit?
- Doklady o době studia (popřípadě učení), a to i v případě, že nebylo dokončeno: výuční list, vysvědčení z jednotlivých ročníků a maturitní vysvědčení, výkaz o studiu (index), vysvědčení o státní závěrečné zkoušce, diplom.
- Potvrzení školy o délce studia (pro nárok na důchod a jeho výši nemá přímý vliv stupeň dosaženého vzdělání, ale délka doby studia, proto je nutné předložit doklady, z nichž je tato skutečnost patrná).
- Doklady o době vojenské služby: vojenská knížka, potvrzení Správního archivu Armády České republiky.
- Doklady prokazující výchovu dětí nebo péči o děti, tedy rodné listy dětí nebo výpisy z matriky případně jiné doklady o svěření dítěte do péče.