Chcete sklízet víc a mít rozkvetlé záhonky? Hrajte svým kytkám
Sousedům zahrádka jen kvete, zatímco na té vaší se nedaří pomalu ani plevelu? A neslyšíte je čistě náhodou denně něco prozpěvovat? Hypotézu, že rostlinám, které poslouchají hudbu, se daří lépe, teď potvrdili i vědci. Mají k tomu řadu důkazů!
Hlavním aktérem výzkumu se stala plevelovitá vodní rostlina okřehek, která se často používá jako krmivo pro zvířata. Vědci květinám denně na 5 hodin pouštěli akustickou relaxační skladbu The Purple Butterfly a po sedmi dnech je porovnali s okřehkem, který žádnou hudbu neposlouchal.
Pár tónů a je to...
Výsledek byl velmi překvapivý. Rostlinám, které byly vystaveny hudební produkci, narostlo o 10 % víc listů než těm, které týden strávily v tichosti. V jejich stoncích bylo také extrahováno o 60 % více bílkovin a vědci uvedli, že okřehky – posluchači – dokázaly efektivněji zpracovávat sluneční záření. „Výsledky naznačují, že hudba rozhodně u rostlin zlepšuje fotosyntézu,“ nechali se slyšet botanici z univerzity v čínském Tjandžinu. „Zdá se, že se před námi otevírají nové možnosti akustického zemědělství.“
Vibrace, to je ono!
Odborníci zatím nevědí, jak je možné, že hudba květenu tímto způsobem ovlivňuje. Má se ale za to, že to má co do činění s hudebními vibracemi, které ovlivňují fungování rostlinných genů, jež se podílejí právě na fotosyntéze. Pravidelná dávka muziky tak může nejen ozdravit skomírající rostliny, ale dokonce i zvýšit produkci plodů. Takže pozor na to, že dobrá zálivka není všechno!
Charles s nimi mluví
Britský král Charles patří k vášnivým milovníkům flóry všeho druhu. Principy akustického zemědělství přitom nevědomky praktikoval už v roce 1986, kdy se v televizním rozhovoru přiznal k tomu, že při zahradničení ke svým rostlinkám promlouvá. „Podle mě je důležité s květinami mluvit. Ony odpovídají,“ nechal se tehdy slyšet a mnozí jej měli trochu za blázna. Jenže jak se ukazuje, rostliny skutečně reagují na zvuky...