Viktor (75) sklidil 500 dýní: Vyrostly na hnoji! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. listopadu 2023

Svátek slaví Zina, zítra Ondřej

Viktor (75) sklidil 500 dýní: Vyrostly na hnoji!

Viktor Topiarz se zbytkem letošní rekordní úrody dýní, kterou nestihl rozdat.
Viktor Topiarz se zbytkem letošní rekordní úrody dýní, kterou nestihl rozdat. (Foto Aha! – Karel Janeček)

To je ale pořádná úroda! Celou její půlku musel pěstitel Viktor Topiarz (75) ze Stonavy na Karvinsku rozdat. Nevěděl totiž, co by s pěti stovkami dýní sám dělal. Přitom vyrostly jen mimoděk a jen díky hnoji, v nějž příroda proměnila loňskou úrodu.

„Vymknuly se nám z rukou. Loni jsme zbytky dýní nechali shnít na kompostu. Pohnojili jsme a potom jsem se nestačil divit, jak letošní kousky nabobtnaly na polích mezi bramborami, cibulí a též zeleninou,“ ukazuje na ještě nerozdané kusy Topiarz. Napočítal jich pět stovek a nejméně dvanáct druhů. Některé vypadají jako hříbky, mají však i jiné bizarní tvary a barvy. „Část dýní je jedlých. To jsou tady ty velké, vidíte? Takové ty máslové. Uděláme s manželkou polévky, omáčky, dáme je do kompotů,“ plánuje. „Na hnůj raději vyhazovat přebytky nebudu, zůstanu u své tradiční sklizně,“ dodává úspěšný pěstitel. Rozdával nejen kamarádům, ale i lidem, kteří si jeho výpěstky prostě přišli prohlédnout. Co nepoužije na aranžmá a zkrášlení domku i zahrady a co nerozdal, plánuje ponechat na zimu do krmelců pro lesní zvěř. „Pro bažanty i srny,“ říká Viktor.

Nechte je odpočinout

Po sběru z pole je dobré nechat dýně alespoň dva týdny odpočívat. Tím získává jejich dužina lepší chuťové i výživné vlastnosti přeměnou části škrobů na cukry. V temnu a suchu vydrží nekrájené celé dýně dokonce půl roku.

Delikatesou je polévka

Krémová polévka je asi tím nejjednodušším, co se dá z jedlých dýní ukuchtit. Stačí je rozkrojit a vydlabat dužinu a semínka. Zbytek se nakrájí na kostičky, ty dáme do hrnce s dozlatova vysmaženou cibulkou, zalijeme vodou nebo vývarem a vaříme do změknutí. Osolíme, přidáme smetanu a rozmixujeme dohladka. Poté polévku ještě povaříme a dochutíme česnekem, mletým pepřem, zázvorem, tymiánem či šalvějí.

Dnes naměříme až 29 °C

Letní teploty nás ani v říjnu neopouštějí. Dnes naměříme až 29 °C. „Bude k nám vrcholit příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu. Ve výšce kolem 1500 m n. m. bude teplota kolem 17 °C, což jsou hodnoty, které jsou běžné v červenci, ale nikoliv v říjnu,“ řekli odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu.

Jak bude?

Dnes: polojasno nebo jasno, později ojediněle přeháňky a bouřky. Den 23 až 29 °C.

Zítra: polojasno až oblačno, místy déšť nebo přeháňky. Noc 8 až 12 °C, den 15 až 19 °C.

Čtvrtek: polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Noc 4 až 8 °C, den 16 až 20 °C.

Pátek: polojasno až oblačno. Noc 4 až 8 °C, den 16 až 20 °C.

Sobota: polojasno. Noc 4 až 8 °C, den 20 až 24 °C.

Neděle: polojasno. Noc 8 až 12 °C, den 20 až 25 °C.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.