Český šampionát v orbě: Oráči zapřáhli traktory i koně | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

Český šampionát v orbě: Oráči zapřáhli traktory i koně

Takhle se u nás pole obdělávala po staletí.
Takhle se u nás pole obdělávala po staletí. (Foto ČTK/J. Vostárek, L. Němec, ara)

Říká se, že kde pluh zahálel, tam klasů, co na pleši vlasů. V životodárné tradici proto tuto sobotu v Chrudimi poměřili síly sedláci na mistrovství České republiky v orbě.

Jubilejní 50. ročník proběhl na pozemcích školního statku Střední školy zemědělské a Vyšší odborné školy Chrudim. „Symbolicky se konal v kraji, kde v roce 1827 vynalezli bratranci Veverkovi ruchadlo,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (47, KDU-ČSL).

Na šampionát se přihlásilo celkem 44 oráčů napříč Českem. Kromě tří klasických traktoristických kategoriích, které tvořily jednoradličné, dvojradličné a víceradličné pluhy, se v rámci klání konalo také 19. mistrovství ČR v orbě koňmi a 13. mistrovství ČR v orbě historickou technikou. A právě tady se bylo na co koukat. Oráči připomněli, jak sedláci hospodařili před drahným časem. Koníci, historické traktůrky, to bylo něco pro fajnšmekry.

Veverkovic ruchadlo

Bratranci Václav (1796 – 1849) a František (1799 – 1849) Veverkovi pocházeli z obce Rybitví u Pardubic. Roku 1827 vynalezli ruchadlo. Jde o důmyslný typ pluhu, který půdu nejen brázdí a provzdušňuje, ale klopí ji tak, že horní vrstva se dostává dolů a spodní vrstva regenerované půdy nahoru.

Víte, že...

...historie orání sahá až do pravěku? Máme o něm doklady např. ze starověkého Egypta. Orba sama o sobě je jednou z vůbec nejstarších činností v zemědělství. A možná nejslavnější oráč pocházel ze Stadic...

 

 

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.