Nejstarší barva, kterou člověk vytvořil: Nejen Barbie je růžová!
Ikonická růžová není jen pro nejslavnější panenku Barbie. Je také nejspíše jednou z nejstarších používaných barev na světě. Vidíme ji všude, od západu slunce, také na krevetách na talíři, nosí ji hrdě plameňák.
Na historii růžové se vědci zaměřili v roce 2018. Tehdy našli růžové skvrny na kamenech starých miliony let.
Peru, Egypt a Pompadour
Například na území dnešního Peru se původní obyvatelé odívali do kůží s růžovými nádechy. Už před 9000 lety kůže barvili pomocí červeného okru. V Egyptě okr ženy používali k barvení rtů či tváří, stal se už tehdy důležitým prvkem ve světě líčení. Na popularitě růžová nabrala v 18. století, a to díky markýze de Pompadour, milence Ludvíka XV., pro ni to byla barva více než typická. Na každém jejím portrétu musela dominovat růžová, stejně jako v jejím obydlí či kočárech.
Barvy pro koloniální mapy
Růžovou dále ženy vyžadovaly napříč Evropou, vozila se z kolonií a nebyla to levná záležitost! Také se růžová používala při tvorbě map, kolonialisté totiž růžovou zakreslovali dosažená teritoria. Později se stalo 20. století růžovým. Móda si to tak nadiktovala. A teprve tehdy se stala barvou holčičí. Chlapečkům připadla modrá. Byl to dobrý marketinkový tah!
Není vše tak růžové…
Zní to nemožně, ale růžová nebyla vždy jen oblíbená. Za nacistického Německa byla využívána k označení homosexuálů v koncentračních táborech. Později, za Studené války byli zase jako »růžovky« označováni Američané, kteří byli podezíráni ze sympatií ke komunismu. Když vznikla feministická hnutí, růžová také nebyla oblíbenou barvou. Ženy se od ní distancovaly a protestovaly, ale neúspěšně. Dnes je růžová opět symbolem ženství a stále je jednou z nejoblíbenějších barev, dokonce se ji už nebojí ani muži.
CO JE ČERVENÝ OKR
Červený okr je zřejmě nejstarším pigmentem používaným skutečně od pravěku. Červený okr sice není růžový, ale při styku s kůží se růžovým stane. Jedná se o jílovitou zeminu vyskytující se na zemi asi 300 tisic let. Okr je sám o sobě nejčastěji oranžový, ale pokud obsahuje hodně oxidu železitého, stane se červeným a dá se z něj vytvořit růžová. Nejčastěji na něj narazíme v Africe.