Rhodos v plamenech: Kdo platí repatriční lety?
Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže cestovky odvoz Čechů z hořícího Rhodu zvládly. Rezort zahraničí podle šéfa právní a konzulární sekce Martina Smolka nemůže zakázat vysílání dalších turistů do postižených oblastí.
V pořadu Epicentrum Blesku se mluvilo o tom, co všechno se pro Čechy na Rhodu dělá. „My jsme jako cestovní kanceláře situaci zvládly samy. Všechny repatriační lety, které byly do Řecka posílány, byly za peníze cestovních kanceláří,“ řekl Papež. Pochválil však rezort zahraničí za pomoc. Podle něj byla velká a rezort začal nastálou situaci řešit okamžitě. Kritičtější byl vůči ministerstvu pro místní rozvoj, do jehož gesce cestovní kanceláře spadají. „Předpokládali jsme, že nějaký úředník alespoň zvedne telefon a zavolá nám a zeptá se, jestli nám mohou nějakým způsobem pomoci,“ prohlásil Papež. Smolek pak pochválil postup řeckých úřadů. Podle něj ale Černínský palác nemá žádné nástroje, jak zakázat cestovním kancelářím lety na Rhodos. Rezort může pouze vydat doporučení. „Na druhou stranu doporučeními ministerstva zahraničí, byť nejsou závazná, se většinou cestovní kanceláře řídí,“ dodal. To potvrdil i Papež. Kdyby podle něj ministerstvo vydalo doporučení vůbec necestovat na ostrov, take by ho cestovky respektovaly.
Zaplatí jim někdo?
Kompenzace za zrušené zájezdy podle Papeže cestovní kanceláře vyplácet nebudou. „Nemáme ani možnost se pojistit na takovou věc, protože pojišťovna tyhle věci nepojistí,“ řekl. Pomoci by ale mohlo ministerstvo pro místní rozvoj. „Stejně jako v případě covidu, tak ministerstvo vypracuje návod jak pro cestovní kanceláře, tak pro samotné cestovatele, jak v této konkrétní situaci postupovat. Včetně příkladů,“ uvedl Smolek.