Změny 2023: Co nás čeká od července? Důchody, dluhy, léky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 9. prosince 2023

Svátek slaví Vratislav, zítra Julie

Změny 2023: Co nás čeká od července? Důchody, dluhy, léky

Odpuštění se nevztahuje na náklady soudních exekutorů.
Odpuštění se nevztahuje na náklady soudních exekutorů. (Foto ČTK/Petr Švancara, Profimedia.cz)

Rok 2023 se přehoupl do druhé poloviny a spolu s tím dochází k novinkám, které budou naše životy ovlivňovat. Co je jinak od července a v průběhu letošního roku?

Další milostivé léto

Milostivé léto s pořadovým číslem tři odstartovalo 1. červencem a potrvá až do 30 listopadu. Tentokrát se týká dluhů na sociálním pojištění u České správy sociálního zabezpečení, což je pomoc především pro živnostníky a firmy. A také »seker« na daních a dalších poplatcích u Finančního úřadu a Celní správy (ovšem pouze pro fyzické osoby, nevztahuje se na firmy).

Jak tedy na to?

Dlužník si bude muset zjistit, kolik dluží, podat žádost (elektronicky nebo písemně) a uhradit jistinu – tedy původní částku. Novinkou je, že dluhy si bude možné rozložit na splátky. Tady je to ale trochu složitější. Pokud jde o daňový dluh, tato možnost se vztahuje na částky nad 5 tisíc korun a splátky jsou pevně dané v rozmezí 17 měsíců (do 30. listopadu 2023, 1. dubna 2024, 31. července 2024 a do 2. prosince 2024).

  • U dluhů na sociálním pojištění je to nastaveno tak, že pokud je dluh v rozmezí od 5 tisíc do 50 tisíc korun, je jeho splácení rozloženo do 12 po sobě jdoucích splátek – tedy měsíčně. Pokud je suma vyšší než 50 tisíc korun, prodlužuje se splátkový kalendář na 5 let. Pokud dlužník nezaplatí včas nebo určenou sumu, přijde o možnost splátkového kalendáře i odpuštění penále.
  • Odpuštěno ale nebude vše. Jde jen o dluhy, které vznikly před 30. zářím 2022. Opatření má zabránit spekulacím s neplacením daní a pojištění. Datum tak bylo vybráno schválně, jelikož se přibližně v této době začalo o třetím milostivém létu mluvit. A pak je tu ještě jedna podmínka, odpuštění exekučních nákladů se nevztahuje na náklady soudních exekutorů (k tomu sloužily předchozí akce milostivého léta), ale jen na náklady správ sociálního zabezpečení, které souvisely s vymáháním dluhů.
  • U daňového milostivého léta se počítá také s odpuštěním daně samotné. Půjde ale o malé částky nedoplatků. A to o 30 korun v případě daně z nemovitosti a 200 korun v ostatních případech. Tyto malé nedoplatky zaniknou automaticky ke dni nabytí účinnosti zákona a týká se jak lidí, tak i firem. Je tu ale jedno omezení. Pokud součet nedoplatků evidovaných u téhož správce přesahuje tisíc korun, k odpuštění nedojde.

Zanikly desítky finančních úřadů

Kromě Prahy zaniklo k 1. červenci 77 finančních úřadů po celé zemi. Důvodem bylo, že pobočky byly málo vytížené. Kde si ale lidé budou teď vyřizovat své daňové záležitosti? Finanční správa lidem nabídne zvláštní linky pro telefonické konzultace. V době podávání daňových přiznání k dani z nemovitých věcí a daním z příjmů (leden a březen) se také posílí výjezdy pracovníků finančních úřadů do vybraných obcí – lidé tedy nikam nebudou muset cestovat a vše by mohli vyřídit ve své obci. A před koncem lhůty pro podání daňových přiznání budou stále platit prodloužené úřední hodiny na stávajících pracovištích včetně provozu kontaktních telefonních linek.

Dříve do penze?

Už ne tak výhodně Za jakých podmínek budou lidé odcházet do předčasného důchodu? Nová pravidla mají začít platit už od letošního podzimu a Aha! vás na změnu připravuje už teď. Nově se má maximální doba pro přiznání předčasného důchodu snížit z 5 let na 3 roky oproti standardnímu věku odchodu do penze. Podmínkou bude také povinnost platit 40 let pojištění. Součástí normy je také zvýšení koeficientu krácení od 1. do 4. období (období krácení = každých 90 dní před řádným důchodovým věkem) z 0,9 % na 1,5 % výpočtového základu. A u 5. do 8. období krácení se hranice zvyšuje ze 1,2 % na 1,5 % výpočtového základu. To znamená krácení procentní výměry o 1,5 %, za každých chybějících 90 dní do dosažení řádného důchodového věku. Navíc v období od přiznání předčasného důchodu do doby standardního věku odchodu do penze bude omezena valorizace procentní výměry důchodu.

Školní logopedové v akci

Za posledních 15 let se zvýšil podíl dětí s různými vadami řeči až šestinásobně. Kvůli tomu jen v minulém roce odložilo povinnou školní docházku 7,6 procent z nich. Pomoct by jim nově mohli školní logopedové, kteří od září začnou fungovat na základních a středních školách. „Předpokladem je, že logoped bude působit v poradenských zařízeních a speciálních školách příslušného zaměření,“ sdělila deníku Aha! mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Novela uvádí i jaké pedagogické vzdělání pro danou práci budou daní zaměstnanci potřebovat. Už během jejího projednávání se ale vznesla kritika části poslanců. Podle nich školní logopedové mohou vnést chaos do pomoci dětí, protože ty by se měly především léčit u klinických logopedů, kteří mají zdravotnické vzdělání. To však není jediná novinka ve školství. Od září budou moct druhé stupně základních škol a střední školy začít zaměstnávat pedagogické odborné pracovníky, kteří nesplňují předpoklad odborné kvalifikace pro učení na těchto stupních škol. Ti tak sice budou moct učit, během té doby však dostanou 3 roky na doplnění potřebné kvalifikace.

Skončí výpadky léků?

Pomoc při nedostatku léků – se kterým se lidé už dlouhé měsíce potýkají – má zajistit novela zákona o léčivech. V účinnost by měla vejít už letos na podzim a v kostce výrobcům a distributorům nařizuje udržovat zásobu medikamentů. Lékárny je pak nebudou smět hromadit. Pokud tak Státní ústav pro kontrolu léčiv zjistí, že existuje nedostatek některého z léků, nastanou opatření, která se budou týkat výrobců, distributorů i lékáren. Výrobci budou muset udržovat zásobu léčiv na měsíc až dva. Distributoři pak nebudou smět zvýhodnit žádnou lékárnu při dodávkách léků a také budou muset u nedostatkových přípravků udržovat měsíční rezervu. Úprava se týká i lékáren, které si nebudou moci objednávat víc léků, než je jejich obvyklá spotřeba. A je tu ještě jedna novinka. Mezi mladistvými hojně rozšířené a populární nikotinové sáčky lze nově koupit až od 18 let.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.