Zemřel válečný hrdina z východní fronty: V palbě německých kulometů | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 24. února 2024

Svátek slaví Matěj, zítra Liliana

Zemřel válečný hrdina z východní fronty: V palbě německých kulometů

Michal v uniformě Hradní stráže po druhé světové válce.
Michal v uniformě Hradní stráže po druhé světové válce. (Foto Jiří Klůc, Pamět národa, VHÚ, ČsOL)

Za druhé světové války se bil na východní frontě a poté působil u Hradní stráže prezidenta Edvarda Beneše. Válečný veterán Michal Hečka (†98) v úterý v Kunštátě na Blanensku zemřel.

Narodil se 24. listopadu 1924 na Podkarpatské Rusi v obci Sinovír na území tehdejšího Československa. Rodiče v nedalekém městě provozovali krčmu, kde jim syn Michal pomáhal. Tvrdý, ale mírový život mu narušila až maďarská okupace v roce 1939, pár měsíců před začátkem druhé světové války. „Jeho rodné území osvobodila roku 1944 Rudá armáda, u které krátce působil jako tlumočník. Den po svých 20. narozeninách se Hečka přihlásil do 1. československého armádního sboru pod velením Ludvíka Svobody,“ popsal pro Aha! historik Jiří Klůc.

Kulka mezi nohama

Zpočátku byl přiřazen k týlovým jednotkám a staral se o zásoby potravin, nicméně zanedlouho nastoupil do krvavých bojů přímo v první linii. Při osvobozování Liptovského Mikuláše na Slovensku málem přišel o život. „Podívám se, kulka z kulometného hnízda mně prolétla mezi nohama přes plášť a kolega to dostal do hlavy. Patnáct nebo dvacet kroků dále to zase kamarád dostal. Hned tam padl. Tam jsem byl za války na nejhorším místě,“ vzpomínal na válečná zvěrstva v roce 2013 pro Paměť národa. Konce války v květnu 1945 se dočkal v Prostějově. Pak bezmála tři roky sloužil u Hradní stráže. Poté se přestěhoval na jižní Moravu, nejdříve do Brna, později do Kunštátu, kde i dožil.

Mladý Michal Hečka ve vojenské uniformě.

Na Hradě

V roce 1945 si Michal Hečka úspěšně podal žádost ke službě u Hradní stráže, u které působil od prosince 1945 do září 1948. „Dostával se tak do styku s prezidentem Edvardem Benešem, s jeho chotí Hanou a také s dalšími politiky. Obyčejně se prý sloužilo od šesti hodin až do večera,“ uvedla Paměť národa.

Utekl z otročiny

Ještě za maďarské okupace byl Hečka transportován přes Polsko do ukrajinské Ternopole, kde ho nacisté nutili hloubit zákopy a bunkry proti Rudé armádě. Na místo se však už rudoarmějci kvapem blížili, a tak když jednou v noci přišla jejich dělostřelecká příprava, nastalého zmatku pamětník využil a s kamarádem z nucených prací utíkali zpátky domů.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.