Znojemská radnice: Do věže uložili poselství | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. listopadu 2023

Svátek slaví Ondřej, zítra Iva

Znojemská radnice: Do věže uložili poselství

Opravy věže mají skončit na podzim.
Opravy věže mají skončit na podzim.  (Foto Aha! – Zdeněk Matyáš)

Plány, mince, bankovky či výtisk současných novin. To vše obsahují měděné schránky, které včera ukryli řemeslníci v báních opravované radniční věže ve Znojmě. Navázali tak na tradici, která započala při první opravě věže v roce 1656.

Ukládání schránek je událostí pro obyvatele Znojma, protože báň se sundává výjimečně. Za více než 550 let existence se to stalo šestkrát. I v předchozích případech zanechávali představitelé města v báni upomínky na svoji dobu. Ve dvou z celkem 12 schránek se nachází 500 kusů replik tzv. Znojemského peníze raženého v polovině 15. století. „Jsou vyraženy ze sundaných historických plechů krytiny věže,“ upozornil ředitel Znojemské besedy František Koudela. Radniční věž byla postavena v polovině 15. století, krátce po dostavění radnice. Dodnes se podařila zachovat složitá dřevěná konstrukce krovu střechy. Podle historiků jde o nejstarší typ této věže ve střední Evropě.

Za 30 milionů

Současné opravy začaly loni na jaře a mají skončit letos na podzim, město budou stát 30 milionů korun. Věž je jedním z nejoblíbenějších míst, kam chodí turisté. Před opravou ji ročně navštívilo 30 000 lidí.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.