Anně (71) byla diagnostikována rakovina plic: Zachránil ji nový lék
Pro stále větší část nemocných s rakovinou je jedinečnou a velmi nadějnou možností moderní léčby vstup do klinické studie. Tedy do medicínského projektu, v němž mohou být léčeni pomocí nových léků až o několik let dříve, než ostatní pacienti. Své o tom ví také paní Anna z Kutné Hory, které byl diagnostikován agresivní adenokarcinom plic. Annu trápil mnoho let silný sezónní kašel. Když ale v roce 2018 kašel neodezníval, vydala se k praktické lékařce. „Ta však mé potíže brala na lehkou váhu,“ vzpomíná žena a dodává: „Syn mi proto v Praze zařídil vyšetření na plicním oddělení a tam už vše šlo ráz naráz.“
Mnohem větší
Vyšetření prokázala, že se jedná o rakovinu plic. Následovalo operační odstranění plíce s nádorem a poté chemoterapie, protože hrozilo riziko metastáz a recidiva. Při operaci se ukázalo, že nádor je mnohem větší, než bylo zřejmé z vyšetření. Zvětšil ze tří na osm centimetrů v průměru! Inovativní léčba Ošetřující lékař MUDr. Libor Havel nabídl Anně návaznou léčbu novým imunoterapeutickým lékem v rámci klinické studie: „Na to jsem ihned kývla. Na imunoterapii jsem chodila každé tři týdny po dobu jednoho roku. Odebrali mi krev a pak jsem strávila asi dvacet minut na kapačce. Probíhalo to bez jakékoliv nevolnosti, jen jsem musela začít brát léky na podporu funkce jater, ledvin a štítné žlázy.“ Teď je její rakovina v remisi, to znamená, že organismus nejeví žádné známky nádorového onemocnění.
Jak dosáhnout na léčbu
Na onkologii připadá u nás největší počet klinických studií. Zapojeno je 2 250 nemocných. O účast ve studii se mohou pacienti zajímat sami u Státního ústavu pro kontrolu léčiv a online poradny Asociace inovativního farmaceutického průmyslu nebo je může informovat lékař.
Nejdříve zvířata a dobrovolníci
Léčba v rámci klinické studie podléhá přísným kritériím. Před spuštěním klinické fáze musí dojít k testování na zvířatech, a následně na zdravých dobrovolnících. „Teprve pak se lék začíná nabízet prvním pacientům s danou diagnózou,“ vysvětluje MUDr. Libor Havel, vedoucí klinických studií pneumoonkologické ambulance Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.
Právo na druhý názor
Pro 87 % onkologických pacientů je při rozhodování o léčbě nebo i o vstupu do klinické studie důležitá možnost využít práva na druhý názor, tedy konzultaci s jiným než ošetřujícím lékařem. Většina pacientů však důvěřuje svému lékaři, když jim účast ve studii nabídne.