Vezměme autistu do party: Se Sylvou Kočí o tom, porozumět lidem s touto nemocí
Už patnáct let na dnešek připadá Světový den autismu, přičemž lidí s poruchou autistického spektra u nás žije odhadem kolem patnácti tisíc. Reálně jich je více, mírnější formy nemoci však často nebývají diagnostikovány. Jací autisti jsou a jak se jim přiblížit vysvětluje Mgr. Sylva Kočí, vedoucí rané péče z organizace Jdeme Autistům Naproti.
Můžete nastínit, co se skrývá za diagnózou s názvem porucha autistického spektra (PAS)?
„Spektrum je široké. Najdete děti, které jsou na tom inteligenčně dobře, chodí do běžných základních škol. Ale mají velké potíže v sociální oblasti, kde neprospívají, bývají šikanované spolužáky. Celý život je pro ně těžký, protože si uvědomují odlišnost od vrstevníků. Najdete tam ale děti, které nekomunikují. Mohou být agresivní, mít poruchy spánku.“
Je něco, co pacienty s PAS spojuje?
„Problém s vnímáním jako takovým. Jejich mozek těžko dokáže eliminovat vjemy. Tak jak my jsme zvyklí vjemy filtrovat – například já s vámi hovořím a vnímám váš hlas – oni jich ve stejné situaci vnímají desetinásobně více.“
Jaké další obtíže je trápí?
„Také mají potíže se senzomotorickým zpracováním. Někdy vykazují hypersenzitivitu, jindy hyposenzitivitu. To všechno přináší potíže do života. Stejně jako problémy v komunikaci, ať už se jedná o dítě nemluvící, i mluvící. Přestože ovládá slova, těžko se přes ně propojuje se světem.“
Zmínila jste šikanu. Existuje program, který řeší začleňování těchto dětí do kolektivu běžné třídy?
„Systematicky se to neřeší a je to problém. Do školství vstoupila inkluze, ale učitelům se nedala podpora. Děti se ocitly ve školách, protože jiné školy pro ně nejsou, pro děti s aspergerem neexistují. Přineslo to obtíže, učitelé diagnózu neznají a nevědí si s ní rady, stejně jako s asistenty, kteří do tříd přicházejí s dětmi.“
Ve vaší organizaci tento problém řešíte.
„Jeden z programů jsme nazvali Fair play třída a je to program určený spolužákům autistických dětí. V rámci toho mohou na vlastní kůži zažít, jaké to je mít autismus.“
Jaké jsou ohlasy?
„Velmi dobré, pomáhá to nastavit klima porozumění ve třídě. Ale není to o tom, že vše zařídí spolužáci. Dítě s autismem na sobě musí pracovat, a to intenzivně, s pomocí rodičů a terapeutů, protože i ono v té třídě způsobuje spoustu obtíží – například vykřikováním, strháváním pozornosti, sprostými slovy apod.“
Celý rozhovor naleznete v tištěné podobě Nedělního Aha! (2. 4. 2023)