Pavlova cesta na Slovensko: Prezident uctil zakladatele i zavražděné! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 5. října 2023

Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš

Pavlova cesta na Slovensko: Prezident uctil zakladatele i zavražděné!

Návštěva Petra Pavla na Slovensku: Společná tisková konference se Zuzanou Čaputovou. (13. 3. 2023)
Návštěva Petra Pavla na Slovensku: Společná tisková konference se Zuzanou Čaputovou. (13. 3. 2023) (Blesk:Foto : Czech News Center / Rusinova Maria)

První zahraniční cesta českých prezidentů vede tradičně na Slovensko a nejinak je tomu u Petra Pavla (61). Jaké přijetí jemu a jeho paní Evě (58) připravila slovenská hlava státu Zuzana Čaputová (49)?

Zeman létal, Pavel po dálnici

Zatímco bývalý prezident Miloš Zeman (78) se na svou rozlučkovou cestu na Slovensko letos v únoru vypravil vládním speciálem, to Petr Pavel si střihl cestu po D1. Hranice jeho početná kolona překročila před půl devátou ranní.

Chléb, sůl a kroje

Zuzana Čaputová se svým přítele Jurajem Rizmanem (46) český prezidentský pár přivítala na nádvoří sídla svého úřadu v Bratislavě, politici pak společně absolvovali přehlídku čestné prezidentské stráže. Součástí slavnostního ceremoniálu bylo i přivítání chlebem a solí.

Petra Pavla uvítala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Video se připravuje ...

Výměna dárků

Prezidenti se navzájem obdarovali. Pavel od Čaputové obdržel obrázek od slovenského karikaturisty Martina Šútovce, zvaného Šúty. Eva Pavlová převzala Brož. Slovenská prezidentka pak na oplátku dostala sadu šperků.

Společně do zahraničí

Obě hlavy státu se shodly, že do budoucna by mohly společné zájmy posilovat společnými cestami do zahraničí. Na první takovou, do Kyjeva, by prezidenti mohli zamířit v dubnu. „Velmi ráda na takovou cestu vyrazím,“ uvedla Čaputová, která Ukrajinu navštívila loni v červnu.

Tisková konference Pavla a Čaputové

Video se připravuje ...

Uctili mrtvé

Pavel s Čaputovou včera položili věnce u památníků zakladatelů Československa, T. G. Masaryka a M. R. Štefánika. Později Pavel položil květiny u gay klubu Tepláreň, kde loni v říjnu šílený střelec zabil dva lidi. Následně pak hlava státu vzdala úctu novináři Jánu Kuciakovi († 27) a jeho snoubence Martině Kušnírové († 27), úkladně zavražděných v únoru 2018.

Program dnes končí

Dvoudenní Pavlova návštěva končí dnes. Prezident má od rána ještě na programu návštěvu Českého domu v Bratislavě, setkání s šéfem Národní rady Slovenské republiky Borrisem Kollárem (57) a schůzku s mladými osobnostmi nevládních organizací. Ve čtvrtek pak prezident zavítá na dvoudenní státní návštěvu Polska.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.