Levná energie na dosah ruky! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 1. října 2023

Svátek slaví Igor, zítra Olívie

Levná energie na dosah ruky!

Větrné elektrárny mají potenciál pokrýt až čtvrtinu české spotřeby
Větrné elektrárny mají potenciál pokrýt až čtvrtinu české spotřeby (Profimedia)

V České republice jsou stále ještě popelkou. Dokážou přitom vyrábět energii levně a obnovitelně. Větrné elektrárny mají potenciál pokrýt až čtvrtinu české spotřeby! A tak jsme prozkoumali jednu z nich.

Vypíná se do výšky 100 metrů a nachází se na rozmezí Jihomoravského a Olomouckého kraje o obce Rozstání. Při instalovaném výkonu 1,8 MW ročně v průměru vyrábí 5 GWh. Což plně stačí asi pro 3 700 lidí.

„Důležitý je kapacitní faktor, který říká, kolik energie vyrobila elektrárna v porovnání s tím, kdyby jela pořád na maximální výkon. Tato ho má 25 %, to je dobré,“ říká ing. Petr Hradil, vedoucí firmy Eldaco, která se o větrné elektrárny stará. Společně s dvěma kolegy se vydává na pravidelnou údržbu. Nahoru vede dlouhý žebřík přichycený na stěnu silnými magnety. „Do pláště se nemůže vrtat, aby se nepoškodila jeho statika,“ vysvětluje pan Hradil. Když se postavíte vedle lopatek a vidíte snímek z dronu, připadáte si jako trpaslík. 

Do gondoly se dá i výtahem. Jede zhruba pět minut. Moc místa nahoře v ní ale není. Občas se musí i po čtyřech. Kontrola je ale důležitá. „Nejčastěji vzniká problém s čerpadly na chlazení. Zpravidla jde ale opravit vše rychle,“ ujistil Hradil. Pánové používají mikrokamery, pečlivě sondují útroby obřího generátoru a technologického příslušenství. Zjišťují, zda není narušen plášť gondoly, kontrolují lopatky. Ty jsou během naší návštěvy v klidu, ale když se roztočí, slyšíte hukot.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.