8. 2. Den bezpečnějšího internetu: Jak snížit riziko sítě?! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. března 2023

Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt

8. 2. Den bezpečnějšího internetu: Jak snížit riziko sítě?!

.
(Huawei Technologies (Czech) s.r.o.)

Internet nabízí úžasné možnosti, zároveň se ale může stát zdrojem velkých problémů. Řešením je opatrnost, rozvážnost a prozíravost. A kdy na ně vsadit víc než dnes, kdy se slaví Den bezpečnějšího internetu. Aha! přináší 5 rad, jak se na internetu pohybovat bezpečněji.

Vyberte bezpečné heslo

Heslo je základ. Musí být bezpečné, nikoli jednoduché. „Mnoho lidí stále ještě vytváří velmi slabá hesla nebo často volí u všech zařízení stejná,“ uvádí odborník Roman Kümmel z Počítačové školy Gopas. Rada: Nastavte si silná a jedinečná hesla pro každé zařízení. Nezapomínejte na pravidelnou aktualizaci softwaru svých zařízení.

Hlídejte si osobní údaje

Rozmyslete si, komu na internetu poskytnete osobní údaje (jméno, adresa, e-mail, soukromý telefon, rodné číslo). Opatrnost je důležitá i při zadávání platebních údajů, nejbezpečnější je ověřené internetové bankovnictví, případně důvěryhodné platební brány. Rada: Neplaťte pomocí veřejné Wi-fi. Pokud to není nutné, vyčkejte na bezpečnější připojení.

Pozor na »pokyny« z banky

Nenechte se napálit. „Stále častější je trik podvodníků, kteří se v telefonu vydávají za pracovníky banky. Tvrdí, že zjistili napadení vašeho bankovního účtu, a snaží se vás přesvědčit, že jediná cesta k ochraně je převedení financí na jiný účet,“ říká Michal Merta ze společnosti Accenture. Rada: Na telefonní pokyn peníze nikdy nikam nepřevádějte. Takhle banky nepostupují!

Stahujte jen ověřený obsah

Stahujete hry, soubory, fotografie nebo videa? Pozor! Můžete svůj mobil nebo počítač nakazit malwarem (škodlivý vir). Zařízení se tak může zpomalit, naruší se jeho fungování nebo budou ukradena a zneužita vaše data. Rada: Ke stahování používejte jen oficiální stránky Google nebo Apple.

Opatrně při využívání veřejných počítačů

Rizikové může být používání veřejně přístupných počítačů, např. na úřadu, v hotelu nebo v internetové kavárně. „Při otevření prohlížeče využijte anonymních oken. Anonymizovaný prohlížeč po zavření okna smaže veškeré vámi vyhledávané informace a jiní uživatelé nebudou mít přístup k historii navštívených stránek, ani k vašemu e-mailu,“ radí Michal Černý z Audiopro. Rada: Zavřete po sobě použité aplikace a okna prohlížeče, odhlaste se z e-mailových profilů, a pokud si s sebou přinesete nějaká data na USB paměti, nezapomeňte ji v portu.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.