Uhynula nejstarší samice hrošíka na světě: Po Taně zůstalo 8 potomků
Do zvířecího nebe odešel nejstarší hrošík liberijský na světě, samice Tana v královédvorském Safari Parku. V zahradě žila celý život, tedy 42 roků a 193 dnů.
„Byla to úspěšná chovná samice. Za svůj dlouhý život porodila 10 mláďat a osm z nich odchovala,“ řekl o Taně zoolog Pavel Moucha. Nyní přišel její čas. Musela být utracena, aby se netrápila, protože byla již celkově hodně sešlá věkem a přestávala přijímat potravu. Podle evidence hrošíků v mezinárodní plemenné knize držela před Tanou rekord nejstaršího hrošíka chovaného v zajetí samice Millie Gumdrop ze zoo ve Washingtonu. Ta uhynula v roce 1988 ve věku 41 let a 257 dnů. Obvykle se hrošíci v péči lidí dožívají 30 až 40 let.
50 let chovu
Historie chovu hrošíka liberijského, menšího příbuzného hrocha obojživelného, sahá ve Dvoře Králové do roku 1972, kdy sem byla dovezena samice Volta narozená v Basileji. Následovali další. První mládě, samce Viktora, se podařilo odchovat v roce 1978. Po úhynu Tany tvoří současnou skupinu pět hrošíků, z toho dvě mláďata.