Zápis mezi dědictví UNESCO: Vorařství je světové! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 10. května 2024

Svátek slaví Blažena, zítra Svatava

Zápis mezi dědictví UNESCO: Vorařství je světové!

Vory vyplouvají i na řeku Otavu.
Vory vyplouvají i na řeku Otavu. (Foto Aha! – D. Malík, ČTK/M. Doležal, UNESCO)

Řemeslo voroplavby bylo včera zařazeno mezi nehmotné kulturní dědictví lidstva. Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) na zasedání v marockém Rabatu rozhodla o zápisu tradičního způsobu vodní přepravy jednomyslně.

Přihlášku vorařství pod názvem Timber rafting (splavování dříví) podalo s Českem i Lotyšsko, Německo, Rakousko, Španělsko a Polsko. „Zápis je pro nás velkým úspěchem. Cesta k němu začala už v roce 2015, kdy jsme se rozhodli zintenzivnit činnost vltavanských spolků a usilovat o zápis, abychom mohli tyto tradice předávat dál,“ raduje se Jaroslav Camplík, prezident spolku Vltavan Čechy, sdružujícího tuzemské voraře.

Tisíciletá tradice

První písemné zmínky o splavování dříví na Vltavě jsou z 11. století, voraři v tuzemsku však nejspíš působili i dříve na všech splavných řekách. Od 15. století většina zboží mířícího do Prahy musela přes Podskalskou celnici v dnešním pražském Novém Městě, kde jako poplatek vytínali z vorů dvanáctinu klád. To dalo místu i dnešní název Výtoň. + 06 2j Vory Celnice V Podskalské celnici si brali dvanáctinu klád.

Lidi vozili i přes zákaz

Hlavní důvodem voroplavby byly dodávky dříví do Prahy, často se ale převáželi i pasážéři a zboží. Nejčastěji šlo o sůl, tuhu, stavební materiál či potraviny. Hokynáři vozili pečivo, máslo, vejce, drůbež či masné výrobky. Nařízení z roku 1890 sice zakázalo přepravu zboží i osob, příliš se však nedodržovalo. Na přelomu 19. a 20. století vory postupně nahradila železniční přeprava, poslední komerční plavba se odehrála v roce 1961.



Přečtěte si
koliaska
31. 7. 2023 • 00:31

Tak toto by mě asi nikdy nenapadlo. Vlastně bych si ani nepomyslela, že je u nás voroplavba tak významná. Zajímavé. UNESCO si teda spíše spojuji s významnými stavbami a jinými památkami. Pár jich u nás na tomto seznamu také máme. Spousta se jich ovšem na seznam nedostala a ty bohužel často chátrají. Ještě štěstí, že se o jejich záchranu stará například http­s://ww­w.pa­matko­vyate­lier­.cz/

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.