Vývoj cen elektrické energie v ČR

Ceny elektřiny a plynu jsou v posledních letech tématem, které rezonuje společností. I dříve se nám často zdálo, že za energie platíme víc, než je nutné, a to ceny ještě nebyly ani zdaleka tak vysoko, jako v poslední době. Z čeho se cena elektrické energie v ČR skládá a jak se vyvíjela?
Když se řekne elektrická energie
Elektřina je komodita, která nás obklopovala už od samého počátku, přesto trvalo velmi dlouho, než se s ní člověk naučil žít. Lidé elektrickému proudu nedůvěřovali ještě ani v roce 1882, kdy Thomas Alva Edison nechal postavit úplně první elektrárnu. Jejich počet ale postupně rostl, lidé si elektřinu oblíbili, a dnes už si bez ní život snad nikdo nedokáže představit. Přitom k zavádění elektřiny do domácností došlo až v 1. polovině 20. století, kompletního pokrytí se pak ČR dočkala v roce 1955.
Dnes o ní můžeme říct, že je v EU stále zelenější, podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě elektřiny se od roku 2004 více než zdvojnásobil, v roce 2022 EU vyrobila z obnovitelných zdrojů energie téměř 40 % celkem vyrobené elektřiny. Z fosilních paliv bylo vyrobeno 38,6 % elektřiny, a jaderná elektřina byla zastoupena více než 20 %. Hlavním fosilním palivem, které se k výrobě elektřiny používalo, byl plyn (19,6 %), po něm následovalo uhlí (15,8 %).
Jak se elektřina z elektrárny dostane do domácnosti?
K tomu, aby se elektřina dostala až do našich zásuvek, je zapotřebí distribuční síť, kterou na našem území obhospodařují 3 společnosti. V abecední pořadí jsou jimi ČEZ distribuce, E.ON Distribuce a PREdistribuce, přenosové služby na území ČR pak zajišťuje ČEPS, tedy Česká elektroenergetická přenosová soustava. Ta také dispečersky zajišťuje rovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektrické energie v každém okamžiku. Zmínit musíme i dodavatele elektřiny, kterých je u nás poměrně dost. Právě ti elektřinu nakoupí od výrobců nebo obchodníků na energetické burze. Pro nás je důležitá burza European Energy Exchange v Lipsku, která má pobočku i v Praze.

Jak je to s cenou elektřiny?
Cenu elektřiny tvoří dvě složky, a to:
● Neregulovaná složka, což je cena za silovou elektřinu. Jedině tuto část ceny může dodavatel energie ovlivnit.
● Regulovaná složka, jejíž výši určuje Energetický regulační úřad a obsahuje poplatky spojené s procesem výroby a distribuce elektřiny od elektrárny až po vaši zásuvku. Mezi tyto poplatky patří distribuční poplatky za dopravu elektřiny, poplatek za rezervovaný příkon, tedy za to, že můžete ze sítě kdykoliv odebrat tolik elektřiny, kolik potřebujete, poplatek za systémové služby, poplatek operátorovi trhu i příspěvek na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Regulovaná složka tvoří kolem poloviny ceny za MWh.
A co vývoj cen elektřiny?
Energetický trh je poslední dobou nestabilní, ceny energií kolísají. Na přelomu let 2021 a 2022 došlo k vysokému nárůstu cen, což vedlo k tomu, že někteří dodavatelé ukončili svoji činnost. Šlo o dodavatele, kteří energii nakoupili za aktuální ceny a hned ji prodávali dál zákazníkům. V tu chvíli energie nakupovali dráž, než je prodávali, a to vedlo k jejich konci.
Dobrý dodavatel na to jde jinak, energie nakupuje dopředu a tím před razantním zvýšením chrání své zákazníky. Ti mají jistotu dodávek energie za poměrně příznivou cenu, zároveň ale musí počítat s tím, že cena elektřiny pro ně bude klesat pomaleji než na burze.