Unikátní řemeslo perlařů z Poniklé v Krkonoších: Ozdobičky v seznamu UNESCO!
Nejnovější českou nehmotnou památkou na seznamu UNESCO se stala výroba perličkových ozdob v Poniklé v Krkonoších. Obec je jediným místem na světě, kde se toto řemeslo sahající do dob císaře pána, udržuje.
Na seznam UNESCO v sekci nehmotného kulturního dědictví lidstva se perlařina, které se ponikelská firma Rautis věnuje už od roku 1902, dostala po čtyřech letech úsilí o zápis. „Jsme na toto ocenění hrdí. Očekáváme, že o perličkové ozdoby bude ještě větší zájem, a že se s tímto řemeslem seznámí více lidí,“ říká Marek Kulhavý, ředitel firmy, v níž ozdoby ze skelněných perliček nyní vyrábí okolo 50 lidí. Někteří pracují v podniku, část montuje ozdoby doma. Perličkové ozdoby jsou výsledkem šestifázové ruční výroby, která je neměnná už téměř 120 let. Začíná natavením skleněné trubičky nad kahanem a jejím tvarováním pomocí vhánění vzduchu v některé z dnes již tisíců druhů forem. Na trubičce tím vznikne řada perel zvaná klauč. „Perličky můžeme mít až do třícentimetrové šíře,“ doplňuje vedoucí prodeje unikátních ozdob Mariana Paldusová. Při další fází se do vnitřku klauče natahuje roztok k ostříbření stěn. Následuje barvení, malování štětečkem a odřezání perliček, navlékání na drátky a tvarování.
Za 118 let 22 tisíc vzorů
Za celou historii výroby, tedy od roku 1902, vzniklo na 22 tisíc vzorů perličkových ozdob. „V v současnosti je aktuálních okolo šesti set motivů,“ říká Mariana Paldusová. „Letos frčí sovičky, které máme ve zlatostříbrné nebo bíločervené variantě,“ dodává vedoucí prodeje ozdob, jejichž cena se pohybuje od 60 do 770 korun dle velikosti a náročnosti výroby ozdoby. Zájem o ně podle ředitele firmy stále stoupá u nás i v zahraničí.
Nejen vánoční dekorace
Třpytivá krása perličkových ozdob se používá zejména k dekoraci vánočních stromků i jako velikonoční výzdoba. Perličky se však staly také součástí výšivek na lidových krojích u nás i ve světě. Díky nízké hmotnosti se používaly na specifické pokrývky hlavy či čepení pro nevěsty, družičky nebo svobodné dívky. Dělají se z nich i náhrdelníky.
České zápisy nehmotného dědictví
*Verbuňk (mužský lidový tanec ze Slovácka), od roku 2005.
*Masopustní průvody s maskami na Hlinecku, od roku 2010.
*Sokolnictví (tradiční způsob lovu s pomocí dravých ptáků), od roku 2010.
*Jízda králů (lidová slavnost ze Slovácka a Hané), od roku 2011.
*Loutkářství, společně se Slovenskem, od roku 2016.
*Modrotisk (textilní technika), společně se Slovenskem, Německem, Rakouskem a Maďarskem, od roku 2018.
*Ruční výroba ozdob z foukaných skleněných perel, od roku 2020