Do postele před půlnocí: Spáčům se infarkt vyhne!

Lidem, kteří málo a špatně spí, hrozí, že dostanou srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. Naopak ti, kteří denně stráví kvalitním spánkem 7–8 hodin, mají riziko mnohem nižší.
Studie to potvrdila
Na souvislost mezi spánkem a nemocemi srdce upozorňují čeští kardiologové, kteří se seznámili s novou francouzskou studií na toto téma. „Studie jasně prokázala, co už léta tušíme. Ti, kdo spí dobře, dostatečně dlouho a ideálně uléhají před půlnocí, mají výrazně nižší riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a mozkové mrtvice,“ říká předseda České kardiologické společnosti prof. MUDr. Aleš Linhart.
Jen každý desátý
Studie nazvaná Skóre zdravého spánku a výskyt kardiovaskulárních onemocnění zkoumala po dobu 10 let 7 200 zdravých lidí ve věku od 50 do 75 let. „Francouzští kolegové zjistili, že optimálně spí pouze 10 % lidí. V prvních osmi letech se u 274 účastníků rozvinulo ischemické onemocnění srdce nebo cévní mozková příhoda,“ vypočítává prof. Linhart. „Dobří spáči měli o 75 % nižší riziko infarktu a dalších chorob srdce a mrtvice než ti, kdo spali opravdu velmi špatně.“ Studie také ukázala, že lépe jsou na tom ranní ptáčata.
Regenerace organismu
„Spánek je nejdůležitějším mechanismem pro regeneraci těla, nastavení a udržení optimálního režimu nejen kardiovaskulárního systému, ale i klíčových metabolických pochodů v těle. Kvalita spánku má zásadní vliv na dlouhověkost a zdraví,“ vysvětluje kardiolog doc. MUDr. Tomáš Kára a doplňuje: „Pokud nemá spánek dostatečnou délku a hloubku, zrychluje se srdeční frekvence, stoupá krevní tlak, vyplavuje se adrenalin, a může tak dojít k rozvoji nejrůznějších srdečních nemocí.“
Pozor na apnoe
Lékař také upozorňuje na často nerozpoznanou poruchu spánku – tzv. spánkovou apnoe. Při té dochází k občasným zástavám dechu při spaní a krev se méně okysličuje. „Neléčenou spánkovou apnoe trpí polovina našich pacientů, třetina z nich významnou formou,“ dodává doc. Kára.
Nepodceňujte spánkovou hygienu
- usínejte a vstávejte v přibližně stejnou dobu
- minimálně hodinu před usnutím nepoužívejte tv, počítač a mobil
- snižte hladinu denního stresu a nočního hluku
- zklidněte se četbou, hovorem se svými blízkými, poslechem klidné hudby či meditací