Vládní koalice se nemůže shodnout: Jak to bude s válečnou daní? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 31. března 2023

Svátek slaví Kvido, zítra Hugo

Vládní koalice se nemůže shodnout: Jak to bude s válečnou daní?

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve Sněmovně
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve Sněmovně (Archiv Blesku)

Koho a kdy bude stát kasírovat tzv. válečnou daní, tedy tou z neočekávaných zisků? O tom včera začala jednat Sněmovna. Na stole ale bylo několik návrhů. A to z vládních stran.

Kromě normy z pera ministra financí Zbyňka Stanjury (58, ODS) přišli se svojí verzí Piráti. Společné mají to, koho se má zdanění týkat, tedy některých energetických, petrolejářských či těžebních firem a bank. Stanjurův návrh počítá s tzv. windfall tax ve výši 60 % na následující tři roky. Piráti navrhovali nižší sazbu 40 %, ale chtěli daň vybírat už za letošek. Zároveň navrhovali snížit práh, podle kterého se určovalo, na jaké banky by se opatření vztahovalo.

Nakonec ale šéf jejich poslaneckého klubu Jakub Michálek (33) oznámil, že Piráti svůj pozměňovací návrh stáhnou. Od zavedení daně z mimořádných zisků si vláda slibuje desítky miliard korun navíc do státního rozpočtu, které chce použít na boj s vysokými cenami energií, které drtí Evropu v důsledku války na Ukrajině.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.