Tetřev vládne hoře Travný! Má tu přednost i před turisty... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 24. února 2024

Svátek slaví Matěj, zítra Liliana

Tetřev vládne hoře Travný! Má tu přednost i před turisty...

Samec tetřeva hlušce při toku.
Samec tetřeva hlušce při toku. (Foto Aha! – Michal Charbulák, ČTK/Jaroslav Ožana)

Vzácné tetřevy hlušce odchovávají v osadě Řepčonka v Krásné na Frýdecko-Místecku. Ti zde mají vytvořeny přirozené podmínky, zrušeny byly dokonce turistické trasy na vrch Travný. Ohrožených tetřevů je však v české přírodě pořád málo. „Zlepšíme to,“ věří lesník Tomáš Peka.

Tetřev je mimořádně plachý tvor a zahlédnout ho je vzácností. Proto je masiv Travného už několik let bez turistů. „Po dohodě s Klubem českých turistů bylo zrušeno zdejší turistické značení,“ řekl Tomáš Peka z Lesů ČR. Na Řepčonce už odchovali za šest let 73 tetřevů. „Mláďata vypouštíme ve věku tří až čtyř měsíců. Letos to bylo šest kohoutů a osm slepic, vypuštěni byli před pár dny. Stále je ale nutné populaci posilovat. Přežívá jich ani ne polovina,“ podotkl Tomáš Peka. Odhaduje se, že nyní v okolí Travného žije asi 20 až 30 tetřevů.

„Snažíme se o co nejpřirozenější odchov. Po jarním vylíhnutí kuřat je péče o ně na samicích, mají na to podmínky, které simulují nízký jedlový porost,“ popsala práci tetřevnice Adéla Jonáková. „Naše chovné patnáctihlavé hejno chceme rozšířit, stavíme proto další voliéry,“ řekla.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.