Tajná místa v Česku: Neskutečné úlovky houbařů | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 28. května 2024

Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián

Tajná místa v Česku: Neskutečné úlovky houbařů

Nadšený houbař Josef Kubík s úlovkem a pejskem Benem.
Nadšený houbař Josef Kubík s úlovkem a pejskem Benem. (Foto čtenáři Aha!, infografika Aha)

Babky, suchohřiby, klouzci i pravé hřiby. Právě teď rostou všechny nejoblíbenější druhy hub. Po půstu z poloviny prázdnin tak v českých moravských lesích pokračuje houbařský ráj.

Čtyři hodiny hledal, čtyři čistil. Josef Kubík (66) z Hošťálkové na Vsetínsku přivezl z okolních lesů takovou úrodu pravých hřibů, že zaplnily celý stůl. Co s takovým množstvím bude dělat? „U nás žádný problém. Hned jsme si udělali řízky, podělím rodinu, něco do mrazáku a na sušení. Je to letos u nás první houbové období. Teď by měly ještě růst. Bude úplněk,“ liboval si úspěšný houbař.

Dva koše plné babek našel pan Roman z Jelenců na Příbramsku. A když rostou babky, pravé hřiby porostou co nevidět. Houbařka Evelína zase nasbírala plný košík hub jen několik kilometrů na západ od Prahy. Objevila plantáž klouzků a hřibů kovářů, k tomu našla několik bedel, hřibů smrkových a pýchavek.

Kde určitě najdete?

Místa houbařům zasvěcená leží jihovýchodně od Prahy, v Jeseníku a v Beskydech. Naopak v Polabí nemá smysl chodit do lesů z jiného důvodu než kvůli procházce.

Ochladí se

Houbařská sezona bude pokračovat i v nejbližších dnech. A to i když se o víkendu mírně ochladí. Za zvlněnou studenou frontou k nám totiž bude proudit studenější a vlhčí vzduch od západu. To se změní na začátku příštího týdne, kdy počasí u nás ovlivní brázda nízkého tlaku vzduchu postupující přes západní Evropu k východu. Rtuť teploměru znovu místy překoná letní pětadvacítku. Rána už ale zůstanou chladná a počítat bychom měli i s mlhami.

Jak bude?

  • Dnes: polojasno, místy déšť. Den 20 až 24 °C.
  • Zítra: oblačno, místy přeháňky. Noc 10 až 14 °C, den 16 až 20 °C, na jihovýchodě až 22 °C.
  • Neděle: zataženo, místy přeháňky. Noc 9 až 13 °C, den 16 až 20 °C.
  • Pondělí: polojasno, ojediněle přeháňky. Noc 7 až 11 °C, den 19 až 23 °C.
  • Úterý: polojasno. Noc 6 až 10 °C, den 21 až 25 °C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.