Tři desítky umělců na pražské Kampě: Zeď svobody a energie!
Jen devět a půl hodiny měla necelá třicítka výtvarníků na realizaci projektu Zeď svobody a energie/Lennon Wall Praha. Legendární zeď na pražské Kampě teď nafouknou a bude v evropských městech reprezentovat Česko.
Umělci z různých koutů světa se pustili do díla ve středu úderem deváté hodiny ráno na Velkopřevorském náměstí v Praze 1. V půl sedmé večer už představovali hotové dílo, vytvořené z jejich obrazů!
Za netradičním projektem stojí coby autor a kurátor výtvarník Pavel Šťastný (57), mimo jiné autor loga Občanského fóra. „Záměrně jsme si vybrali téma svoboda a energie, protože tahle zeď je náš symbol svobody, míru, lásky,“ uvedl.
Výsledek uvidí nejen návštěvníci Prahy. Malbu nafotí a vytisknou na unikátní nafukovací zeď v rozměrech originálu. „S tou pak v říjnu navštívíme evropská města, kde bude reprezentovat kulturu Česka i Evropské unie,“ řekl Aha! kulturní producent Robin Suchánek.
Ostrov svobody
Na zdi Maltézské zahrady si v 60. letech lidé psali vzkazy, verše, ale i protikomunistická hesla. V 70. letech se pak ploše říkalo Zeď nářků. V zimě 1980, po tragické smrti člena legendárních Beatles Johna Lennona (†40), tu kdosi z prázdné kamenné desky vytvořil improvizovaný pomník. Ač Beatles Prahu nikdy nenavštívili, místo trvale připomíná hodnoty svobody a nezávislosti, jichž byli symbolem.
Propojeni oceánem
Speciálním hostem byla norská umělkyně Pippip Ferner (65). V Praze už byla před 10 lety, kdy město ničila povodeň. „Bylo to šílené a já jsem nadšená, jak teď Praha vypadá, všechny ty opravené historické budovy,“ řekla Aha!. Projekt zdi se jí líbí hned ze dvou důvodů: „Prvně ráda pracuji v přirozeném prostředí, druhým je spojení tolika umělců z mnoha zemí.“ Motivem výtvarnice se stal život v oceánech. „Jsou důležité, propojují nás, dávají nám potravu, energii i možnost pohybu bez hranic,“ uvedla.