Další ohnivé peklo na jihu Chorvatska: Lidé prchali ve člunech! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. května 2024

Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Další ohnivé peklo na jihu Chorvatska: Lidé prchali ve člunech!

Půl dne sváděli hasiči tvrdý boj, než se požár přestal šířit.
Půl dne sváděli hasiči tvrdý boj, než se požár přestal šířit. (Foto ČTK/AP)

Nejhorší požár za několik let se ve středu rozhořel nedaleko jaderského letoviska Šibenik na jihu Chorvatska. Plameny postoupily do vnitrozemských obcí Zaton a Raslina, bojovaly s nimi tři stovky hasičů včetně několika letadel.

„Tahali jsme lidi ven, špatně pohyblivé seniory, děti křičely, všichni v šoku, nic jsme neviděli... Autem jsem skutečně projel skrz plameny,“ popsal Marko Lokas z Rasliny. Obec s 500 obyvateli plameny obklíčily, na pomoc jim přes jezero připluli sousedé z Bilice a místní i turisty odvezli na člunech.

Tak vážný požár nebyl v oblasti desítky let.

Situace byla obtížná kvůli silnému a také proměnlivému větru, turbulence komplikovaly zásahy hasičským letadlům. V noci na čtvrtek se počasí uklidnilo a hasiči plameny dostali víceméně pod kontrolu. Pár se jich při zásahu lehce zranilo, naopak od místních ani turistů nejsou žádné zprávy o zraněních. 

Požáry v číslech

S ohněm bojovalo více než 300 hasičů. Plameny zasáhly území o rozloze 33 kilometrů čtverečních. O minulém víkendu zničil požár nedaleko města Pula na Istrijském poloostrově 40 hektarů porostu.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.