Uplynulo 55 let od řádění masového vraha: Otec ubil pět dětí sekerou! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 1. července 2022

Svátek slaví Jaroslava, zítra Patricie

Uplynulo 55 let od řádění masového vraha: Otec ubil pět dětí sekerou!

Vraždná zbraň – sekera, jak ji na místě činu zaznamenali policisté.
Vraždná zbraň – sekera, jak ji na místě činu zaznamenali policisté. (Foto Policie ČR, Archiv bezpečnostních složek ČR, ara (kolorizace ČB fotografií Aha!))

Byla to čirá hrůza. Lidé v Bukovicích na Jesenicku ale zase tak překvapeni nebyli. Sousedovi Josefu Svobodovi (†43) se dávno raději vyhýbali a čekali, kdy jeho zuřivost překoná další hranici. To se stalo před 55 lety, kdy zabil sedm lidí, včetně vlastních dětí!

Nikdo nechápal, čím si traktorista Josef Svoboda získal srdce krásné Drahomíry Furmánkové. Už vůbec ne, že spolu nakonec uzavřeli manželství, z nějž se narodilo šest dětí. Josef (†18), Karel (†15), Zdeněk (†13), Luděk (†11), Libuše (†9) a Elena ( dnes 67). „Říkal mi, nadělám z tebe sekanou. Žárlil. Třeba i na Josefova 15letého spolužáka,“ líčila Drahomíra později. Neustálé hádky, znásilňování a bití řešila odchody – často k rodičům do Vlčic v okrese Dolní Les. Vždy se ale zase vrátila. Žádost o rozvod podala až poté, co agresivní manžel napadl kolegu v práci, za což dostal nejdřív podmínku, pak vězení. Do něj putoval později znovu za znásilnění. Zatímco si odpykával trest, Drahomíra si našla přítele a rozhodla se život změnit. Rozvodové stání měl soud zahájit v úterý 28. února 1967 v 7.45 ráno.

Začala to dopisem

„Jedu do Vlčic. Dávám ti volnost a já ji chci po tobě...“ napsala Josefovi Drahomíra v dopise den před soudem, s dcerami opět odešla k rodičům. Do domu tchána Jindřicha Furmánka (†64) ve Vlčicích se Svoboda přiřítil o půl deváté večer, ten ho ale dovnitř nepustil. Zhrzený a zuřivý muž zamířil domů. „Vzal sekyru a čtyři syny pozabíjel. Začal Pepou, kterého se bál. Slitování neměl ani s mladšími kluky,“ popsal Aha! hrůzy před časem Antonín Honajzer z Vlčic. „Všichni spali oblečení a obutí, aby mohli utéct, táty se báli.“ Nestihli to. Svoboda se pak vrátil do Vlčic. Kolem sedmé ráno vtrhl do kuchyně domu, opět se sekerou v ruce.

Nešetřil nikoho

„Utíkej, Draho!“ zakřičela tchyně na dceru, než sama schytala několik ran, ty ale přežila. Tchán takové štěstí neměl. Maminku chtěla bránit i malá Libuška, ránu sekerou dostala místo ní. Drahomíře se podařilo na chvíli manžela odzbrojit, utekla na střechu a schovala se za komín. Tam za ní nemohl. To už přiběhla sousedka Anna Cuhrová (†17), jíž přivolala na pomoc Elena. Také ji Svoboda udeřil. Zranění podlehla později v nemocnici, stejně jako Libuška a tchán Furmánek.

Trojnásobná sebevražda

Když na místo děsivé události dorazili policisté, byl už Svoboda pryč. Řetězec smrti chtěl ukončit svou vlastní. Zvládl to až napotřetí. Nejprve se pokoušel oběsit na půdě vlčického domu, záměrně manželce nablízku. Utrhl se s ním ale provaz. Pak se pod břehem blízkého rybníka několikrát udeřil do hlavy sekerou, opět přežil. Nakonec došel k lomu Hutberg u obce Skorošice, našel nejvyšší bod a skočil. „Byl hned mrtvý,“ potvrdili dělníci z lomu. Svoboda tak unikl trestu za čin, o němž místní dodnes nechtějí mluvit. Stal se masovým vrahem s nejvyšším počtem obětí v historii tehdejšího Československa. Jeho skutek překonala až 10. července 1973 Olga Hepnarová (†23) zabitím osmi nevinných lidí, které přejela na tramvajovém ostrůvku v Praze. Byla popravena.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.