Jak probíhá darování vajíček a jaké jsou jeho výhody | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 28. září 2022

Dnes je Den české státnosti / Václav, zítra Michal

Jak probíhá darování vajíček a jaké jsou jeho výhody

 (Shutterstock)

Neplodnost se zařadila mezi civilizační choroby, jako je například cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Až čtvrtina párů řeší problém, jak otěhotnět, protože se jim to nedaří přirozenou cestou. Podobně jako jiná onemocnění se dá i neplodnost v mnoha případech úspěšně léčit díky IVF metodám a asistované reprodukci. Darování vajíček je důležitou součástí tohoto procesu a pro dárkyně z něj plyne řada benefitů. Proč darovat vajíčka, jak celý proces funguje a jaké jsou jeho výhody?

Kdo může darovat vajíčka

Darování vajíček je svobodná volba každé ženy, které je 18 až 33 (v některých klinikách 35) let. Každá dárkyně pak musí splnit několik podmínek. Základem je, že žena musí být zdravá po fyzické i psychické stránce a nemít nadváhu (tedy index tělesné hmotnosti BMI nad 30). Jedná se ale pouze o orientační kritéria a o konkrétních případech rozhoduje lékař na IVF klinice. Vždy ale platí, že žena musí mít minimálně středoškolské vzdělání, aby se mohla účastnit programu darování vajíček.

Dárcovství je snadné a rychlé

Pokud se rozhodnete, že chcete darovat vajíčka, stačí si vybrat jednu z IVF klinik a na internetu vyplnit kontaktní formulář. Následně vás klinika osloví a domluvíte si úvodní schůzku. Na ní s vámi lékař projde vaši rodinnou i osobní anamnézu, vysvětlí vám celý proces odběru vajíček a vyšetří vás gynekolog. Pokud se stanete vhodnou dárkyní, podstoupíte hormonální stimulaci, která podpoří tvorbu kvalitnějších vajíček ve větším množství. Samotný odběr pak trvá v řádu desítek minut v celkové narkóze a krátce po zákroku můžete odejít z IVF kliniky domů.

Benefity darování vajíček

Díky komplexnímu gynekologickému a genetickému vyšetření a rozboru krve a moči získá dárkyně dokonalý přehled o svém zdravotním stavu a plodnosti. Kromě toho je darování vajíček spojeno s finanční kompenzací za vynaložený čas a úsilí, která se pohybuje v řádu několika desítek tisíc korun. Odběr je pak možné podstoupit třikrát za sebou.

Darování vajíček je darování naděje

Kromě toho, že je s darováním vajíček spojená nadstandardní lékařská prohlídka, která se běžně neprovádí, a finanční odměna, má dárcovství ještě jednu výhodu. Plodné ženy mohou pomoci neplodným párům splnit si sen o vlastní rodině. Dárkyněmi se tak stávají ženy, které zatím teprve vlastní rodinu plánují, o dětech do budoucna neuvažují nebo už svoje vlastní děti mají. Ať už je důvod pro darování vajíček jakýkoli, všechny tyto ženy jsou dárkyně naděje.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.