Doktor Milan Šimko: Schází kolektivní měření imunity | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 26. dubna 2024

Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav

Doktor Milan Šimko: Schází kolektivní měření imunity

Vakcíny jsou platné, pokud covid chytnete, ve většině snižují symptomy, nicméně by se měla brát na zřetel míra protilátek.
Vakcíny jsou platné, pokud covid chytnete, ve většině snižují symptomy, nicméně by se měla brát na zřetel míra protilátek. (Foto Aha! – Jakub Poláček, ara)

Očkovat proti covidu? Nepochybně. Ale pouze v případě nedostatku protilátek. Takový názor zastává doktor Milan Šimko (43) ze švýcarské společnosti Axon Lab. „Lidé chodí na očkování v přesvědčení, že jsou zhruba na devět měsíců chránění. Individuálně se ale o stav protilátek nezajímají, což je chyba,“ tvrdí a otevírá opět diskuzi, zda nezohlednit výši protilátek před třetí vakcínou.

Co lze z hlediska koronaviru laboratorně zkoumat, aby to mělo dopad na prevenci před nákazou?

„Přítomnost viru u člověka. To je základ. Zjišťovat lze ale také protilátky proti viru, které znamenají, že organismus člověka přišel do styku s virem. V takovém případě imunitní systém na vir zareagoval právě tvorbou protilátek, které vznikají buď nákazou, nebo očkováním. Jinak ne. Laboratorně pak lze zjistit jejich hodnotu, případně zda se vůbec tvoří, což je pro obranyschopnost organismu klíčové.“

Liší se protilátky získané z očkování nebo po prodělání nemoci?

„Zastávám názor, že lidé by po infekci měli být chráněni lépe a déle než po vakcíně. Ta představuje pouze kusou specifickou informaci, na kterou organismus uměle učíme reagovat. Při nákaze je ale organismus komplexně vystaven celému viru, takže přirozeně vytvořil různé typy a subtypy protilátek. Do budoucna by tak mohl při opětovném vystavení viru umět lépe reagovat i na mutace.“

V případě získaných protilátek se hovořilo také o uznávání tzv. bezinfekčnosti.

„Už jen slovo bezinfekčnost je nesprávné. Pokud lidé mají protilátky v krvi, neznamená to, že virus nemohou přenášet, tudíž nejsou infekční. Pouze říkají, že organismus se s virem setkal a umí se s ním poprat efektivněji.“

Říkáte, že je klíčové vůbec znát, zda se protilátky tvoří. Není automatické, že je v sobě člověk má po prodělání nemoci nebo po očkování?

„Pokud organismus není sám o sobě v pořádku, odpoví velice nízkou tvorbou protilátek. To může nastat i po vakcinaci. Jsou ale i případy, kdy se měsíce po očkování drží hodnota protilátek ve vysokých hodnotách, což vyvolává otázku, kdy je u těchto lidí nezbytná třetí dávka očkování, pokud jsou stále chráněni.“ 

Můžete to vysvětlit blíže?

„Lidé se nechávají očkovat v domnění, že jsou zhruba devět měsíců chránění. Takto je očkování prezentováno na veřejnosti. Individuálně ale nelze říct, zda jsou lidé doopravdy chránění, respektive zda se jim vytvořil dostatek protilátek nebo zda jejich hladina neklesla dříve, než po avizovaných devíti měsících. K tomu je potřeba test protilátek. U jiných, jak jsem říkal, i po devíti měsících může být hodnota protilátek vyšší, někteří je mohou mít doživotně. Takoví lidé pak ale podle mne nepotřebují třetí dávku. Nebylo by od věci, když máme v republice kolektivní imunizace, mít také kolektivní měření té imunity.“

Celý rozhovor naleznete v tištěné podobě Nedělního Aha! (6. 2. 2022)

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.