Unikátní dvojoperace ve Zlíně: Kardiostimulátor a porod za 5 hodin | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 22. května 2022

Svátek slaví Emil, zítra Vladimír

Unikátní dvojoperace ve Zlíně: Kardiostimulátor a porod za 5 hodin

Šťastná maminka Anežka s Františkem, kterého porodila císařským řezem.
Šťastná maminka Anežka s Františkem, kterého porodila císařským řezem. (Foto Aha! – Slávka Červená)

Už třetí dítě čekala lékařka Anežka Školová (33) z Uherského Hradiště. Odjela proto na důkladnější kontrolu do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. A tady začaly její velké problémy.

„Plod byl menší, placenta nefungovala, jak měla. Maminka byla v 36. týdnu těhotenství, a bylo proto nutné udělat císařský řez. Jenže při vyšetřeních se zjistilo, že žena má závažnou arytmii srdce a porod by nemusela přežít,“ řekla Aha! primářka gynekologicko-porodnického oddělení Marcela Henčlová.

To nepamatují

Bylo nutné mamince voperovat kardiostimulátor. A pak šlo vše ráz naráz. „V sedm ráno jsme jí ho implantovali a ve 12 hodin se uskutečnil císařský řez. Je to opravdu raritní případ, který nepamatuji,“ uvedl primář kardiologie Zdeněk Coufal.

Potíže podědila

„Arytmii máme v rodině. Postihla tátu i bratra. Mně ji zjistili v osmnácti. V Praze v nemocnici tehdy dospěli k názoru, že když nemám zásadní problémy, nebudou mi kardiostimulátor dávat. Chodila jsem na kontroly,“ vyprávěla maminka Anežka, která má doma dcerku a synka (5 a 2,5). 

Dvě operace

„Nyní jsem jela na kontrolu. Myslela jsem, že hned pojedu domů, a zůstala jsem tu. Obrečela jsem to. Věděla jsem, že má situace není standardní, ale netušila jsem, že je to už tak vážné. Samozřejmě jsem s kardiostimulátorem souhlasila,“ řekla. A poté přišel na svět zdravý František. „Nebyla jsem uspaná. Měla jsem jen anestezii. Dva dny jsem byla na JIP a František v inkubátoru. Vážil 1840 gramů. Jsme ale v pořádku a těším se domů. Musím být ale opatrná na levou ruku. Rekonvalescence po zavedení kardiostimulátoru trvá šest týdnů,“ usmívala se.

Víte, že...

...dvě předešlé děti paní Anežka odrodila spontánně?Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.