Před 120 lety se stala Anna Honzáková první promovanou lékařkou u nás
Žila v době, kdy si ženy o volebním právu či studiu na vysoké škole mohly nechat jen zdát. Přesto se Anna Honzáková (1875 – 1940) díky mimořádnému povolení z Vídně stala první českou lékařkou. Doktorát získala přesně před 120 lety, 17. března 1902.
Medicína Annu lákala už od dětství. Není divu, byla jedním ze šesti dětí lékaře, který dceru v tomto směru podporoval. Sliboval jí studium ve Švýcarsku, kde to tehdy bylo možné. Jenže otec náhle zemřel a na školu už nebyly peníze. Dívčí gymnázium Když se rodina v roce 1890 přestěhovala na Královské Vinohrady, měla Anna štěstí. V tom roce totiž Eliška Krásnohorská v Praze otevírala dívčí gymnázium Minerva, kam Anna Honzáková chodila.
Ale protože profesoři české lékařské fakulty Karlo-Ferdinandovy univerzity (dnešní Karlova univerzita) ženy odmítali, spokojila se Anna s přijetím na pražskou německou fakultu. Doba se změnila Po třech letech přešla na českou fakultu, kde sice mohla studovat, zkoušky ale ještě tehdy složit nemohla. To se nakonec díky získanému povolení z Vídně podařilo. „Jste první žena-doktor lékařství na naší staroslavné univerzitě,“ zaznělo 17. března 1902 v aule Karolina z úst rektora, když Anna oblečena do růžových šatů promovala. Tři těžké rigorózní zkoušky složila na výbornou.
Víte, že...
...Anna Honzáková nakonec získala uznání i profesora Josefa Thomayera? Ten byl původně ostře proti, aby dívky studovaly a stávaly se lékařkami. První dvě Češky, které se staly lékařkami ještě před ní, získaly titul mimo české území!
Gynekoložka slavných
V gynekologické ordinaci měla Anna Honzáková od prvního dne plno. Léčila herečky z Národního divadla, manželky profesorů i vysokých úředníků, tedy paradoxně přesně těch, kteří proti studiu žen brojili. Díky finančním prostředkům od movitých klientek mohla zajistit i provoz poradny a péči o chudé matky.
Nikdy se nevdala
Přestože Anna svůj život zasvětila medicíně a nikdy se nevdala, byla díky své starší sestře obklopena dětmi. Dokonce zachránila i předčasně narozená dvojčata své hospodyně, která doslova vypiplala v krabici od bot a nahřívala je v troubě. Postupně je vzdělávala a po smrti jejich matky je financovala.
Proti potratům
Nevěnovala se pouze medicíně, šířila i osvětu. Honzáková byla členkou spolku Minerva, který spravoval dívčí gymnázium. Působila také v Ženském klubu českém a ve Výboru pro volební právo žen. Byla proti tomu, aby interrupce nahrazovala účinnou antikoncepci, zasazovala se o odpovědné rodičovství.