Rádce Aha! Vyrobte si popcorn bez přístroje! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 3. března 2024

Svátek slaví Kamil, zítra Stela

Rádce Aha! Vyrobte si popcorn bez přístroje!

ilustrační foto
ilustrační foto (Shutterstock.com)

Je to až k nevíře, ale spousta pokrmů má svůj svátek. Pozadu není ani popcorn – pukance z pražené kukuřice. Jeho historie se začala psát už před více než 5000 lety v Americe, kde si na něm pochutnávaly tamní indiánské kmeny.

Pocta bohům

Rozpukaná kukuřičná zrna považovali indiáni za cosi magického, takže popcornem uctívali své bohy. Aztékové si jím dokonce zdobili obřadní čelenky nebo náhrdelníky. Nejstarší pozůstatky tohoto kukuřičného pokrmu byly objeveny v jeskyni v Novém Mexiku.

Prasklá kukuřice

Popcorn zažil svůj rozmach v 19. století. Zpočátku se tahle pochoutka prodávala pod názvy »Pearls« (v překladu perly) nebo »Nonpareil« (což je označení pro dekorativní cukrové kuličky). Pojem popcorn se začal používat až kolem roku 1848. Jde o složený výraz ze slov »popped corn«, což doslova znamená »prasklá kukuřice «.

Sáček do mikrovlnky 

Velkou popularitu si získal v 80. letech sáček s kukuřičnými zrny do mikrovlnky. Poprvé byl představený v roce 1981. Popcorn se tak mohl jednoduše připravovat i v pohodlí domova. Kromě Ameriky si postupně kukuřičné pukance získaly labužníky po celém světě. V Česku začal být populární až v 90. letech a v současné době si bez něj těžko představit kterékoliv multikino.

Pochoutka k filmu

● Boom popcornu nastal po roce 1885. Americký obchodník Charles Crestors vynalezl parou poháněný stroj na pražení kukuřičných zrn, čímž se z popcornu postupně stala komerční záležitost.

● Během Velké hospodářské krize (1929/1930) se rozmohlo pěstování kukuřice coby levné komodity, což popcornu a jeho spotřebě nahrávalo a stal se jedním z nejkonzumovanějších jídel Ameriky. V poválečném období se pak dostal i mezi občerstvení prodávané před kinosály. Zpočátku to ale budilo nevoli mezi provozovateli biografů, jelikož chroupání popcornu rušilo promítání.

Tip Aha! 

Když nemáte popkornovač...

V hrnci na mírném stupni rozehřejte lžičku másla a lžičku rostlinného oleje. Vsypte praženou kukuřici vhodnou k výrobě popcornu tak, abyste pokryli dno. Přikryjte pokličkou. Hrncem pravidelně pohybujte, aby pukla všechna zrna a hotová se nepřipálila. Jakmile se interval praskání prodlouží na déle než 3 vteřiny, hrnec odstavte. Párkrát jím zatřeste a sundejte pokličku. Popcorn přesypte do mísy, osolte a případně okořeňte.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.