Chodíte do zaměstnání? Tak si od 17. ledna připravte nosy: Testy a tresty! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 28. června 2022

Svátek slaví Lubomír, zítra Petr a Pavel

Chodíte do zaměstnání? Tak si od 17. ledna připravte nosy: Testy a tresty!

Po negativním PCR testu máte tři dny klid.
Po negativním PCR testu máte tři dny klid. (Foto Aha! – T. Tran. M. Protivanský, ara)

Od pondělí 17. ledna musí prakticky všichni pracující podstupovat nejméně 2x týdně antigenní test. Ti, kterým vyjde pozitivně, pak automaticky nastoupí na pět dní do karantény. Jak se zaměstnanců nová opatření dotknou?

Co bude jinak?

Dosud se musí v práci prokazovat negativním testem jen lidé s nedokončeným očkovaním, ti se testují 1x týdně. Nově se budou testovat také plně očkovaní i ti, co už nemoc prodělali. A hned 2x do týdne nebo každých 3 – 5 dnů v závislosti na druhu směny či profese – přesná pravidla ministerstvo zveřejní v řádu dnů.

Proč vůbec?

Důvodem jsou obavy z šíření extrémně nakažlivé varianty omikron v pracovních kolektivech. „Zvýšená frekvence testování dvakrát týdně sníží riziko zavlečení případné infekce mezi ostatní zaměstnance,“ míní ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61, TOP 09), který v tom vidí analogii pro pravidla, která už platí na školách.

Kdo musí?

Vláda ve středu rozhodla, že od 17. ledna se budou muset testovat prakticky všichni – od zaměstnanců soukromých firem přes úředníky až po živnostníky či jednatele firem. Na osoby samostatně výdělečně činné čeká antigenní samotest rovněž s frekvencí dvakrát za týden s výjimkou těch, kteří se v místě výkonu činnosti nesetkávají s dalšími osobami.

Má někdo výjimku?

Vedle těch, co pracují z domova výjimka platí i pro osoby, které mají negativní PCR test ne starší než 3 dny, nebo laboratorní antigenní test s negativním výsledkem ne starší než den.

Čím a jak často?

Testování má probíhat nejméně jedenkrát za tři dny, s odstupem nejdéle pěti dnů. Zaměstnanci si provedou sami odběr pomocí antigenního testu, který jim zaměstnavatel poskytne.

Co když vyjde pozitivně?

Pozitivní výsledek testu zaměstnanec hned oznámí zaměstnavateli a nastupuje rovnou do karantény. Nově už nepůjde na potvrzující PCR test. Délka izolace i karantény se od příštího úterý navíc zkracuje, jednotně na 5 dní. Pro OSVČ platí v případě pozitivního antigenu stejný postup.

Kdy se může vrátit zpět?

Jsou dvě možnosti. Po pěti dnech v karanténě hned v první den na pracovišti zaměstnanec podstoupí antigenní samotest. Může ale také jít na potvrzující PCR test, a pokud ten vyjde negativně, hygiena mu karanténu ukončí. Lidé, kterým byla karanténa a izolace ukončena, ale ještě následujících 5 dní musí nosit respirátor. Nárok na 5 PCR testů na pojišťovnu budou mít od příštího týdne všichni, tedy nejen lidé do 18 let, osoby očkované alespoň jednou dávkou nebo ti, kteří se nemohou očkovat z důvodu kontraindikací.

Můžu test odmítnout?

V takovém případě musí zaměstnavatel svého pracovníka ohlásit hygieně. Zaměstnanec pak také musí na pracovišti nosit po celou dobu respirátor, dodržovat rozestup 1,5 metru od ostatních osob a stravovat se odděleně, anebo, jde-li to, pracovat z domova. Jan Rafaj ze Svazu průmyslu a dopravy míní, že v krajním případě by šlo zaměstnance pro porušení pracovní kázně i vyrazit.

Kdo to zaplatí?

Antigenní samotesty budou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Firmy či živnostníci si je ale musejí pořídit sami a mít pro první celoplošný test 17. ledna dostatek zásob. Žádosti o proplácení testů je možné podávat na portálu samotesty-covid.cz, nárok na příspěvek má být nejvýše 60 korun včetně DPH na jeden test.

Jak dlouho s tím budeme žít?

Plošný screening ve firmách podle ministra Válka potrvá 2 až 3 týdny. Pak prý bude možné vyhodnotit, jak se omikron na pracovišti šíří.

Přečtěte si
Josef124
7. 4. 2022 • 06:27

Já jsem hrozně ráda, že už je testování ve firmách pryč. Když se testovalo, tak jsem byla bez práce, takže mě naštěstí nikdo netestoval. Od začátku března jsem zaměstnaná v pekárně a práce mě baví . Našla jsem ji na http­s://pr­ace.va­sepe­karna­.cz/ a líbí se mi, že se mám pořád co učit .

hillaarkaa
7. 1. 2022 • 14:49

Na to jim sejří Bílej Tesák

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.