Ověřené tipy, jak ušetřit za vybavení domácnosti | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. listopadu 2023

Svátek slaví Ondřej, zítra Iva

Ověřené tipy, jak ušetřit za vybavení domácnosti

 (Shutterstock)

Ať už si potřebujete vybavit byt v podnájmu, nebo si chcete zvelebit právě zrekonstruovaný dům, tipy na ušetření nějaké té koruny se vždycky hodí. Na čem při vybavování domácnosti můžete ušetřit? Máme pro vás pár tipů.

Zařizování domácnosti je poměrně nákladná záležitost. Snížení nákladů je tak více než vítané. Jenže jak nakoupit levněji a zároveň nemuset dělat ústupky v kvalitě, které by vás brzy stejně dohnaly a vy byste si museli koupit některé kousky znovu? Pojďte na to chytře.

Projděte bazary a výprodeje

I za pár korun si užijete spousty muziky. Jen to chce občas hledat trochu déle. Pravidelně sledujte bazary, kde lidé často prodávají funkční vybavení za pár korun, případně jen za odvoz. Někdy je priorita zbavit se nábytku rychle, ne za co nejvíce. A to je právě vaše šance, jak si bydlení vybavit, a neplatit za to jmění.

Ale levné kousky se dají pořídit i nové. Můžete procházet kamenné obchody a zabrousit do výprodejové sekce. Nebo v pohodlí domova zavítejte na Biano.cz, vyhledávač nábytku a dekorací, kde najdete stovky e-shopů. Najdete tam tisíce produktů na jednom místě, můžete je přehledně filtrovat podle vlastnosti i ceny a zvolit si i konkrétní výprodeje, ať už hledáte postele, skříně nebo sedačky v akci.

Renovace a upcyklace má zelenou

Kvalitní masivní nábytek stojí poměrně dost peněz, na druhou stranu toho také hodně vydrží. A nikdo neříká, že si musíte pořídit nový. Pokud se vám starý nábytek barevně nehodí do nového bydlení, stačí trocha šikovnosti a plechovka barvy. Nově natřený nábytek může sloužit další roky. Díky možnosti renovace se nemusíte tolik zaměřovat na barvu masivního nábytku ani v různých bazarech. Obrousit starý nátěr a nanést vrstvu nového není nic složitého.

A co když máte na křesle nebo na pohovce roztrhané čalounění, ale pohodlné jsou stejně jako před lety? Nekupujte nové! Řešením je nové čalounění, do kterého se buď můžete pustit sami, nebo si na pomoc pozvat odborníka. V každém případě je to levnější varianta než si pořizovat stejně kvalitní nový kousek.

Vyrobte si originální kousky z palet

Jste kreativní a nevadí vám vzít do ruky pilku, šmirgl nebo kladivo? Vyrobte si nábytek z palet. Internet je plný jednoduchých návodů, podle kterých si i průměrně šikovný člověk sestaví konferenční stolek, gauč i třeba postel.

Na čem se naopak nevyplatí šetřit?

Jsou věci, na kterých se ale šetřit prostě nevyplatí. Zejména se jedná o vybavení, které budete používat denně a levnější kousky by se nejen rychle opotřebily, ale také by nemusely být tak pohodlné a praktické. Mezi vybavení, kde se kompromisy nevyplatí, patří kuchyňská linka a spotřebiče. Lepší je pořídit kvalitní kousek, než řešit brzké opravy nebo rovnou výměnu, což se vám nakonec stejně prodraží.

Také doporučujeme investovat do kvalitní postele a matrace, přeci jen v posteli trávíte přibližně třetinu života. Pohodlná matrace, která poskytne oporu zádům a postará se o lepší spánek bez bolavých zad, je investice do zdraví, a tam se šetření nevyplácí.

Další tipy, jak ušetřit v domácnosti

Ještě se podíváme na vybavení, které samo o sobě není levnější, ale dokáže peníze efektivně šetřit už během prvních let užívání. Jedná se například o úsporný splachovací systém nebo úsporné baterie s perlátorem, díky kterým ušetříte znatelné množství vody. To stejné platí i pro myčku nádobí. Oproti ručnímu mytí dokáže spotřebovat jen zlomek vody.

Nejen účty za vodu jsou v dnešní době strašákem všech domácností. I elektřina se dokáže velmi prodražit. Kromě obligátního vypínání nepoužívaných spotřebičů a nesvícení v místnostech, ve kterých nejste, doporučujeme vybírat spotřebiče s energetickou třídou A a vyšší. A veškeré žárovky vyměnit za úsporné LED osvětlení.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.