MALÝ »VELKÝ BRATR«: Vím, kde jsi, i když tě nevidím! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 20. ledna 2022

Svátek slaví Ilona, zítra Běla

MALÝ »VELKÝ BRATR«: Vím, kde jsi, i když tě nevidím!

ilustrační foto
ilustrační foto (Shutterstock)

O tom, že kočky mají jakýsi šestý smysl, odborníci hovoří už dlouho. Teď ovšem pouhopouhé domněnky začínají nabývat výraznějších obrysů. Tým vědců z univerzity v japonském Kjótu totiž dokázal, že tyhle čtyřnohé potvůrky vědí, kde se v bytě nachází jejich páníček, i když ho nevidí.

Povídá se o nich všelicos. Že mají devět životů, že jsou svéhlavé a nezávislé a člověka k životu vlastně nepotřebují. Nová studie ale ukazuje pravý opak. Kočky jsou na své majitele tak napojené, že mají dokonale zmapovaný jeho pohyb po bytě, ačkoli se samy nacházejí úplně jinde.

Věří samy sobě

„Toto povědomí o pohybu – sledování věcí, které nevidí – je pro kočku klíčové pro přežití,“ vysvětlil biolog Robert Tabor. „Ve svém teritoriu se musí orientovat podle toho, kde se nacházejí ostatní kočky, stejně tak je tato schopnost důležitá pro lov. Jak by mohla chytit hraboše, který se pohybuje v trávě, kdyby si podle šustění stébel nedokázala představit, kde právě je?“ Z předpokladu, že mají tito mazlíčci propojený sluch s prostorovou představivostí, pracovali právě i Japonci. Do místnosti jednotlivě zavřeli 50 koček, kterým opakovaně pouštěli hlas jejich pána, jak je volá zpoza dveří.

Následně jej pustili i na opačné straně místnosti. Ukázalo se, že zvířata příliš nevěřila tomu, že by se jejich majitel za tak krátkou dobu teleportoval z jednoho místa na druhé – byly velmi zmatené a některé dokonce na zvuk reprodukovaný přímo z místnosti vůbec nereagovaly. „Díky této studii víme, že kočky v duchu sledují polohu svého majitele na základě hlasu,“ uvedla vedoucí vědecké skupiny Saho Takagiová. „Mají tedy schopnost představit si v duchu něco, co nevidí. A zřejmě disponují hlubšími myšlenkovými pochody, než se dosud předpokládalo.“ Tak třeba odborníci příště potvrdí i onu pověru o devíti životech...

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.