Nový typ koronaviru už je v Evropě: Podle epidemiologa je to zlé | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 18. ledna 2022

Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka

Nový typ koronaviru už je v Evropě: Podle epidemiologa je to zlé

Epidemiolog Rastislav Maďar.
Epidemiolog Rastislav Maďar. (Foto ČTK/O. Deml, infografika Aha!)

Zrodila se zřejmě v těle nakaženého virem HIV. Nová varianta koronaviru šokuje vědce rychlostí šíření. Hrozí, že může i prolomit protilátky po prodělané nemoci či očkovaní.

Nejprve se mutace s oficiálním názvem B1.1.529. objevila v Jihoafrické republice. Zřejmě vznikla tím, že se koronavirem nakazil člověk trpící nemocí AIDS. „Už velmi dlouho víme, že lidé, kteří mají problémy s imunitním systémem, mohou vyvinout chronickou infekci virem SARS-CoV-2, který se pak v jejich těle výrazně mění a hromadí nové mutace. Region jižní Afriky je bohužel typický právě výskytem velkého množství osob trpících infekcí virem HIV,“ vysvětlil virolog Jiří Černý. Mutace prý kromě jiného zvyšují infekčnost viru.

Dosud bylo v mezinárodních databázích je zaznamenáno 66 případů, z nich 58 zachycených v JAR, šest v Botswaně a dva v Hongkongu. Včera záchyt oznámil i Izrael a dokonce Belgie. Nakažená Belgičanka v JAR nebyla, navštívila ale nedávno Egypt a Turecko. „To co předvádí nová varianta B 1.1.529 v JAR nevypadá pro svět vůbec dobře. Rychlost s jakou nastoupila výrazně předčila i deltu,“ uvedl na twitteru český epidemiolog Rastislav Maďar.

Víte, že...

...od Světové zdravotnické organizace (WHO) dostane zřejmě nová varianta označení ný, v anglické variantě nu? ﷯ Proč se virus mění? Virus se množí tak, že ovládne buňku hostitele a nutí ji tvořit svoje kopie. Při tomto přepisu občas vzniknou chyby. Někdy ale tyto chyby umožní viru podstatně změnit své vlastnosti, stát se agresivnějším či infekčnějším.

Zákaz cest do části Afriky

Do Česka nesmí ode dneška vstoupit občané třetích zemí, kteří byli v posledních 14 dnech více než 12 hodin v osmi afrických zemích - Jihoafrické republice, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Mosambiku, Zambii. Občané ČR a EU a držitelé dlouhodobých pobytů musí nastoupit 10denní karanténu. Cesty do těchto oblastí ministerstvo zdravotnictví důrazně nedoporučuje.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.