Meteorologové varují před mrazíky... Poslední šance na koše hřibů! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Meteorologové varují před mrazíky... Poslední šance na koše hřibů!

Úlovek ze Žďárských vrchů.
Úlovek ze Žďárských vrchů. (Foto od čtenářů)

Vrchol houbařské sezony se letos posunul do druhé poloviny září. Z lesů houbaři aktuálně nosí plné koše. Pokud se chystáte také vyrazit, neměli byste váhat. Po krátkém oteplení totiž dorazí do vyšších poloh přízemní mrazíky.

Díky přeháňkám a vysokým denním teplotám stále ještě ve velkém rostou václavky, křemenáče, kozáky, klouzky a všechny typy hřibů. Výstavního praváka našla šestiletá Emma, která s rodiči houbařila v severních Čechách. Dva plné koše si pak z lesů na Vysočině odnesla Blanka Parvusová. „Bude guláš, dršťková a něco naložím na kyselo,“ plánovala si úspěšná houbařka.

Přemrzlé houby
S výpravou na houby byste neměli váhat. Aktuálně se sice postupně oteplí až ke 23 stupňům, ale už na počátku příštího týdne by mělo přijít ochlazení a s ním i přízemní mrazíky, které houbařské žně postupně ukončí. „Přemrzlé houby poznáte. Když k nim přivoníte, páchnou jako hnijící maso. Rourky nejsou žluté, ale šedé,“ vysvětlil mykolog Dalibor Marounek s tím, že konzumovat houby, které přešly mrazem, je nebezpečné. „Může dojít až k otravě,“ varoval. Při dalším oteplení lze ještě předpokládat, že hřiby místy znovu vyrazí. Ale už rozhodně nikoliv v takové míře, jako je tomu teď.

Kde rostou?
Houby rostou především tam, kde je půda nasycená vodou. Plné košíky tak čekají hlavně na houbaře z východu Česka. Naopak sucho je na Plzeňsku.

Jak bude?
Dnes: zataženo, místy mrholení, den 12 až 16 °C.
Zítra: zataženo, místy s deštěm, noc 3 až 7 °C, den 12 až 16 °C.
Čtvrtek: polojasno, ojediněle déšť, noc 3 až 7 °C, den 18 až 22 °C.
Pátek: oblačno, místy přeháňky, noc 7 až 11 °C, den 16 až 20 °C.
Sobota: polojasno, ráno mlhy, noc 6 až 10 °C, den 19 až 23 °C.

Přečtěte si
Jan Kocián
21. 9. 2021 • 15:52

ČHMÚ předpovídal oteplení na nějakých 20 °C, ale až dnes ČHMÚ píše o letních 25 °C v neděli 26. září, dřív to nevěděli.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.