To je gól! Divočáci v lese vyhrabali poklad | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. března 2023

Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido

To je gól! Divočáci v lese vyhrabali poklad

Ten poklad byl nalezen ukrytý ve džbánku.
Ten poklad byl nalezen ukrytý ve džbánku. (Foto Aha! – Jana Gogová)

Hřiby se letos hledají na Zlínsku poměrně těžko. Když je před pár dny zkusili kamarádi Václav Pavlíček (33) a Tomáš Polášek (32) najít, objevili něco jiného. Stříbrný poklad.

Výsledkem houbařské vycházky v okolí hradu Lukova byl objev keramické nádoby a více než 400 stříbrných mincí. Pánové, kteří patří do Spolku přátel hradu Lukova, se spojili s jeho šéfem Jiřím Holíkem a ten pak s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně. V jeho depozitáři se teď nacházejí stříbrné peníze staré 600 a více let. Jsou předmětem dalšího zkoumání.

Úkryt ve džbánku

„Jde o pražské groše a Joštovy haléře, vše ze stříbra. K historické ceně se zatím vyjadřovat nebudeme,“ řekl Aha! archeolog muzea Adam Fojtík. Časem se mince určitě dostanou na výstavu a spatří je široká veřejnost. Mince každopádně datuje na přelom 14. a 15. století. Jak se ale do země ve džbánku dostaly a kdo je tam ukryl, to už nikdo nezjistí. Oba nálezci byli hodně překvapeni. „Napřed jsme si mysleli, že jde o nějaké návnady na lišky, až když jsme přišli blíž, bylo jasné, že jde vlastně o poklad,“ říkají oba jedním dechem.

Pomohli divočáci

Zajímavé je i to, že by 600 let staré mince ražené možná v Brně, možná v Kutné Hoře zůstaly zase stovky let ukryty očím lidí. „No to je asi fakt, jenže v tomto případě nám pomohli divočáci, kteří zřejmě při hledání potravy vyryli nádobu s mincemi,“ říká Václav Pavlíček s tím, že zatím nevyloučili, že požádají o nálezné.

Víte, že...

...na jaře roku 2020 našli v Hostýnských vrších jiný poklad složený ze zlatých a stříbrných mincí ze 16. a 17. století?Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.