Lebka se vrátila do kostnice po 37 letech! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 1. prosince 2022

Svátek slaví Iva, zítra Blanka

Lebka se vrátila do kostnice po 37 letech!

Zachovalou lebku pan Karel roky opečovával.
Zachovalou lebku pan Karel roky opečovával. (Foto spolek Přátelé Mouřence)

Bez hlavy byla po desetiletí jedna z koster ženy v kostnici na šumavském Mouřenci nad Anínem. Nyní může v klidu na věky odpočívat. Jednu z lebek, možná právě její, teď na hřbitov po 35 letech vrátil pan Karel z Prahy.

Vše začalo na výletě, kdy volně přístupnou kostnici rodina pana Karla navštívila. lese pak potkali děti, které si hrály s kostmi a lebkou. Sebrali jim ji s tím, že ji při další návštěvě Mouřence vrátí. Tehdy mu bylo 20 let. Nyní slib splnil. „Lebku, která prý patřila ženě, jsem vyčistil a nalakoval rok dva jsem ji měl na stole,“ vzpomíná Karel. Na dva roky si ji půjčila mladá medička pro studijní účely. Od té doby ji měl opět doma. Vždy jednou za rok ji bral do ruky s otázkou, zda je čas na návrat. Právě nastal. „Je to úleva. Necítím, že bych něco ztrácel. Vrátit sem tu lebku byl závazek. Teď je splněný,“ dodává Karel.

Není to poprvé

Jednu mouřeneckou lebku po 47 letech přivezl také muž z Třebíče. V roce 1968 si ji vzal, když byl na Šumavě na vojně. Další muž vrátil před lety do zdejšího kostela tři srdce z mouřeneckých zvonů.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.