Archeologové narazili na středověký unikát: Studna stará 14 století!

Nečekaný úlovek hlásí archeologové z Lounska. Během průzkumu u Liběšovic narazili na raritní celodřevěnou studnu z období raného středověku! Díky unikátní konstrukci odolala zubu času a přečkala 14 století.
Studnu, již odborníci pracovně pojmenovali Sámova studánka, objevil tým historiků v místech, kudy povede plynovod. „Dendrochronologické datování založené na analyzování letokruhů dřeva určilo její stáří na více než 1350 let,“ přiblížil Vojtěch Peksa z Ústavu archeologické památkové péče. Podařilo se tak odhalit nejstarší studnu a zároveň dřevěnou stavbu v severozápadních Čechách. „O nadzemní části příliš nevíme, ale můžeme zde předpokládat nějakou formu zakrytí. Okolí studny bylo stále podmáčené, proto její uživatelé při severní straně položili velký plochý kámen, který sloužil jako pevná podlážka nabírání vody,“ popsal Peksa.
Nepotřebovali jediný hřebík
Studna byla zhruba 120 cm hluboká a její tvar byl dán drážkovou konstrukcí. Ta tkví ve čtyřech vertikálně postavených dubových trámech, ve kterých byly sekerami zasekány svislé žlábky. Do těch se následně zasunuly dubové fošny, celá studna se tak obešla bez jakýchkoliv hřebíků či jiných kovových pojidel. Její dno tvořily potoční oblázky místního původu.
Sámova studánka
Jméno Sámova studánka dostala podle doby vzniku, ale i díky blízkému vrchu Rubín. Ten je jednou z lokalit spojovaných s bájným hradištěm Wogastisburg, u kterého se v roce 631 odehrála bitva mezi slovanskými kmeny Sámovy říše a franskými vojsky. Slovanské vojsko kupce Sáma (600 – 659) v ní dosáhlo významného vítězství.