Chovatelský přehled Nedělního Aha! Kolik stojí život psa!

Léto, zejména prázdniny jsou ideálním obdobím pro pořízení čtyřnohého mazlíčka. Teplé počasí přímo nahrává sžití s novým členem rodiny, protože umožňuje dlouhé procházky a jistou bezstarostnost. I ty loužičky se uklízejí tak nějak lépe.
V době pandemie vzrostl zájem o adopci či koupi domácího zvířátka až o 81 %! Analytický tým společnosti Picodi se proto pustil do kalkulace výdajů, a to jak počátečních, tak pravidelných, které vás s novým členem rodiny v následujících letech neminou. Je totiž důležité uvědomit si, že nákupem štěněte nebo kotěte výdaje nekončí, ba naopak.
1/ PRIMÁRNÍ INVESTICE
Prvotní náklady nezahrnují jen pořízení zvířete, počítat je také třeba s koupí základní výbavy, vstupní veterinární péčí, čipováním a registrací s následnou platbou na příslušném úřadě. Koupit, nebo adoptovat? Pomůžete- li opuštěnému zvířeti v útulku, zaplatíte obvykle adopční poplatek, který se pohybuje kolem pár tisícovek. Pokud si koupíte psa od chovatele, průzkum ukázal, že nejoblíbenější štěňata v Česku stojí cca 15 690 Kč.
2/ ZÁKLADNÍ VÝBAVA
Pejskovi by neměl chybět pelíšek, obojek, vodítko, postroj, známka, kartáč a dvě misky: na jídlo a na vodu. Pokud ho hodláte vozit autem, bude potřebovat také bezpečnostní pás do auta, menší plemena pak ocení oblečky, které je chrání před deštěm a chladem, náhubek a přepravku.
3/ NEPOVINNÉ POLOŽKY
Tam patří ty služby, které sice nejsou povinné, ale mají pozitivní vliv na zdraví a bezpečí zvířete. Jde např. o kastraci (ta se provádí, jakmile zvíře dosáhne dospělosti) nebo výcvik poslušnosti.
4/ STRAVA, ZÁKLAD ZDRAVÍ
Nejzásadnější položkou výdajů je strava, logicky zvíře musíme pravidelně krmit. Zde velmi záleží na tom, zda zvolíme běžnou stravu, nebo nejkvalitnější (superprémiovou), bez obilovin a kuřecího masa. V tom případě se u velkého plemene vyšplhá částka až na 47 000 Kč ročně.
5/ HRAČKY
Každý pes potřebuje hračky: pískací medvídky, tažné šňůry nebo klasické míčky. Existují ještě speciální interaktivní hračky, které nejen zabaví, ale především podporují inteligenci.
6/ VETERINÁRNÍ PÉČE
Pokud je zvíře zdravé a neprojevuje žádné známky nemoci, platí se ze zákona povinná vakcinace proti vzteklině a další volitelná očkování a preventivní prohlídky u veterináře. Počítat je ale samozřejmě potřeba také s tím, že pejsek onemocní, pak jsou částky za veterinární péči velmi individuální.
7/ FORMALITY
Zde je třeba počítat s pravidelným ročním poplatkem za vlastnictví psa, který si každá obec stanovuje sama a částky se v jednotlivých městech mohou velmi lišit.
Celý článek naleznete v tištěné podobě Nedělního Aha! (11. 7. 2021)