Jak na podporu v nezaměstnanosti
Zmírnit finanční šok ze ztráty práce pomáhá stát pomocí podpory v nezaměstnanosti. Nedostane ji ale každý nezaměstnaný. Aha! nabízí nejdůležitější informace.
*Nárok nemá každý Na podporu v nezaměstnanosti nemá nárok každý, kdo přijde o práci. Získají ji jen lidé, kteří v uplynulých dvou letech odpracovali minimálně 12 měsíců a během té doby si platili důchodové pojištění. Je při tom jedno, jestli byli zaměstnanci, OSVČ, nebo šlo o tzv. náhradní dobu (rodičovská dovolená, péče o osobu blízkou apod.).
*Jedna žádost nestačí Není možné si požádat jen o podporu. Zároveň se musíte zaregistrovat i do evidence Úřadu práce. Vyplníte tak dva formuláře – Žádost o zprostředkování zaměstnání a Žádost o podporu v nezaměstnanosti. Formuláře získáte na kontaktních pracovištích ÚP ČR nebo si je stáhnete na www.mpsv.cz/web/cz/formulare.
*Částka závisí na výdělku Jak vysokou částku budete brát, závisí na vašem předchozím průměrném měsíčním čistém výdělku. Částka se ale postupně snižuje. První dva měsíce budete brát 65 %, další dva měsíce 50 % a zbývající dobu 45 %. Maximálně je možné brát 20 075 Kč měsíčně.
*Délka se řídí věkem Jak dlouho budete podporu brát, závisí na vašem věku. Lidé do 50 let berou podporu 5 měsíců, lidé nad 50 do 55 let ji pobírají 8 měsíců a lidé nad 55 let ji dostávají 11 měsíců. Nejdéle ji tak bere věková skupina, která má na trhu práce nejsložitější situaci.
*Podporu odloží odstupné Podporu v nezaměstnanosti nedostanete na účet hned po prvním měsíci »na pracáku«. Pokud jste při odchodu ze zaměstnání dostali několikaměsíční odstupné, začne vám Úřad práce podporu vyplácet až po uplynutí této doby.
*Kdo nic nedostane Podpora v nezaměstnanosti má nahradit výpadek příjmu. Kromě lidí, kteří nemají »odpracováno«, tak na podporu nedosáhnou ani starobní důchodci nebo lidé na »nemocenské«. Bez peněz zůstanou i lidé, kteří byli propuštěni kvůli hrubému porušení pracovních povinností.
*Nárok mají i OSVČ Na podporu v nezaměstnanosti můžou dosáhnout i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Musí ale během posledních 24 měsících aspoň 12 měsíců odvádět sociální pojištění. Podpora se u nich pak vypočítá z posledního vyměřovacího základu. Kvůli registraci na Úřadu práce ale musí zrušit nebo pozastavit svou činnost jako OSVČ.