Víte, jak zabavit lva? V ústecké zoo zpříjemňují zvířatům život!
Co nejvíce zpestřit život v zajetí (nejen v době pandemie) se snaží svým svěřencům chovatelé v Zoo Ústí nad Labem. Neváhají dlouhé hodiny vyrábět papírové atrapy zvířat, tzv. enrichmenty, které pak v pár chvílích vezmou zasvé. Všichni se ale shodují na jednom: za tu radost to stojí!
Jaké dopady měla pandemie na zvířata v době uzavřených zoo?
„Jak na koho. Pro spoustu zvířat byl ten klid pozitivní. Protože návštěvníci zvířatům buší na skla, hází různé odpady do výběhů, krmí opice sušenkami apod. Ale například orangutanům návštěvníci chyběli, protože mají rádi, když mohou někoho pozorovat nebo se mít před kým předvádět.“
Abyste zvířatům zpříjemnili dny, aplikujete tzv. enrichment. O co se přesně jedná?
„Jednoduše řečeno se jedná o obohacení prostředí, ve kterém zvíře žije. Ta zvířata jsou v zoo na něco zvyklá, takže pro ně je enrichment i jakákoliv změna ve výběhu. Může to být nejen nový předmět, ale také nové pachy. Oni ihned zjistí, že je tam něco jinak, nejdříve jsou ostražití a pozorují to, což v nich nastartuje přirozené instinkty. Takže jdou danou věc prozkoumat.“
Do zvířecích atrap ukrýváte jídlo, to bude zřejmě největší hit.
„Ano, většinou se uvnitř skrývá nějaké krmení, takže je to pro ně takové přirozenější, než když se jim tam potrava jen tak hodí. Takto musí vyvinout nějakou činnost, nedostanou se k potravě hned a je to pro ně obohacení, protože tím stráví i určitý čas, a také musí trošku přemýšlet o tom, jak se k té potravě dostat, a zabaví je to.“
Takže jim tím vlastně suplujete jejich přirozené podmínky?
„V přirozeném prostředí tráví zvíře denně mnoho hodin času při lovu, nachodí spoustu kilometrů. V zoo dostane potravu přímo pod nos a ještě k tomu může být energetičtější, takže jí nemusí sežrat tolik, tím pádem v zoo mají strašně moc volného času, pak se nudí a vzniká stereotypní chování. Takže enrichment slouží i k jejich zabavení a psychické pohodě.“
Může zmíněné stereotypní chování vést až k depresi?
„ Úplně depresí bych to asi nenazval, ale hrozí stereotypní chování, kdy to zvíře chodí jen dokolečka, nebo zleva doprava, nebo stojí a kývá hlavou ze strany stranu. bývá následkem kombinace více faktorů dohromady, například malé expozice nebo nudy apod. Takže se snažíme poskytnout zvířatům vše, co potřebují, aby k tomu nedocházelo. Zejména u kočkovitých šelem, kde se s tímto chováním často setkáváme.“
Celý článek naleznete v tištěné podobě Nedělního Aha! (6. 6. 2021)