Testují se kombinace vakcín: Lepší imunita, ale více vedlejších účinků | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 14. srpna 2022

Svátek slaví Alan, zítra Hana

Testují se kombinace vakcín: Lepší imunita, ale více vedlejších účinků

Ilustrační foto
Ilustrační foto (Reuters)

První dávka Pfizer, druhá AstraZeneca. Britští vědci testují, jak by fungovalo kombinování vakcín proti covidu. Výsledky jsou jasné. Hrozí více vedlejších účinků, ale ochrana proti nemoci je lepší.

Výsledky studie odborníky nepřekvapily. Všechny vakcíny se snaží ošálit imunitní systém, aby uvěřil, že bojuje s pravým koronavirem. Každá na to ale jde trochu jinak. Proto kombinace dávek vytvoří efektivnější »koktejl« protilátek. Zároveň ale hrozí větší riziko, že pacientovi některá složka vakcíny »nesedne«. Vedlejší účinky ale byly jen mírné. Šlo o bolesti hlavy, horečku či otok v místě vpichu. „Jedná se o běžné reakce, které u vakcín očekáváte,“ prohlásil vakcinolog Matthew Snape, který se na studii podílel. Nyní se testují i kombinace dalších vakcín. Pokud farmaceutické firmy tento postup schválí, může se používat i v Česku.

Záleží na pořadí

Obtíže ovlivnilo i pořadí vakcín. AstraZeneca běžně hlásí horečku u 10 % očkovaných, Pfizer u 21 %. Při kombinaci první injekce AstraZeneca, druhá Pfizer, se horečka projevila u 34 % lidí. Při opačném pořadí to bylo 41 %.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.