Drama na Děčínsku: Batole (1,5) snědlo louh! Zachraňovaly ho dva vrtulníky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 1. října 2023

Svátek slaví Igor, zítra Olívie

Drama na Děčínsku: Batole (1,5) snědlo louh! Zachraňovaly ho dva vrtulníky

Dítě vypilo žíravinu.
Dítě vypilo žíravinu. (Profimedia)

V boj o život se změnil nedělní slunečný den pro malého chlapečka (1,5) z Boletic na Děčínsku. Dítě požilo louh, který mu poleptal vnitřnosti. Batole skončilo s těžkým poraněním v pražské nemocnici.

Nebezpečnou žíravinu snědl chlapec ze sídliště v Boleticích nad Labem. Batole zatím z neznámých důvodů snědlo kuchyňský přípravek na čištění odpadů s louhem. „Hrozilo poleptání sliznice zažívacího traktu, látka se může vstřebat do krevního oběhu, takže hrozilo také toxické poškození srdce a ledvin,“ řekla Aha! primářka ústecké patologie Andrea Vlčková. Na místo proto okamžitě odstartoval vrtulník z ústecké záchranky. „Nezletilá osoba utrpěla po požití domácí chemie velmi vážná zranění a byla letecky transportována na specializovanou pražskou kliniku,“ sdělil suše k události mluvčí záchranářů Prokop Voleník. Nešťastnou událostí se teď zabývá děčínská policie, která zjišťuje, proč a jak se dítě k louhu dostalo.

Vrtule přeťala drát

Během zásahu záchranářů došlo k nečekaným komplikacím. Ústecká helikoptéra měla při přistávání potíže. „Došlo k přetnutí drátu, byl to zřejmě datový nebo televizní kabel,“ řekl Prokop Voleník. Drát přetrhala vrtule, která mohla být i poškozena. Proto stroj nemohl riskovat cestu s pacientem. Helikoptéru proto musel nahradit záchranný vrtulník pražské policie, který vypomáhá tamním záchranářům. „Na místo dorazil také technik, který zkontroloval první vrtulník. Ten naštěstí nebyl poškozen a mohl se vrátit na základnu,“ doplnil mluvčí záchranky.

První pomoc

Pokud dojde k požití žíraviny, nikdy nevyvolávejte zvracení a nepijte vodu. Mohlo by dojít k větším škodám na vnitřních orgánech a k případnému protržení zažívacího traktu. Okamžitě zavolejte linku 155 a pouze kontrolujte životní funkce postiženého.

Rodiče, dávejte pozor!

Podobných případů, kdy děti snědí nebo vypijí nebezpečnou látku, poslední dobou přibývá. Například před dvěma měsíci se také hydroxidem sodným přiotrávil kojenec z Teplic. Důležitá je proto prevence. „Rodiče musejí myslet na to, že jejich dítě může být dost zvědavé. Je důležité, aby veškeré chemické přípravky uchovávali mimo dosah dětí, nejlépe v uzamykatelných skříňkách,“ upozorňuje Prokop Voleník.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.