Dopravní psycholožka Vlasta Rehnová (70): Proč nám v autě tečou nervy? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. dubna 2024

Svátek slaví Marek, zítra Oto

Dopravní psycholožka Vlasta Rehnová (70): Proč nám v autě tečou nervy?

Ilustrační foto
Ilustrační foto (Barth-operak.cz)

Covid od základů změnil naše návyky, pohyb, společenská pravidla i chování. A jednou z oblastí, které možná nepřikládáme takovou důležitost, byť každým dnem ohrožuje naše životy, je i provoz na silnicích. Dopravní psycholožka PhDr. Vlasta Rehnová (70) nám proto prozradila, jak se pandemie promítla do chování českých řidičů, a přidala i tipy, jak v autě zvládat vypjaté situace.

Přinesla koronavirová omezení nějaké změny i na české silnice?

Nepochybně ano. Lidé, kteří před pandemií dojížděli do velkých měst linkovými autobusy, teď častěji jezdí autem. Ale to, co má na provoz mnohem větší vliv, je výrazný nárůst přepravních služeb. A to na silnice vnáší jakýsi prvek napětí.“

Kvůli tomu, že řidiči pospíchají, aby dojeli včas?

„A nejenom to. Většinou je na ně vyvíjen tlak ze strany zaměstnavatele, takže bývají nervóznější, obzvlášť ti, kteří převážejí rychle se kazící zboží. A také se na silnicích výrazněji prosazují.“

Zároveň se ale v provozu – obzvlášť poslední dva týdny – pohybuje více policistů…

„To je velmi zajímavý fenomén, který by stálo za to víc prozkoumat. Zatím k tomu nemáme žádná tvrdá data, ale myslím si, že to určitě má alespoň nepatrný vliv na ukázněnost řidičů. Vznikla tím totiž překážka v dopravě, na kterou nejsme zvyklí. Naposledy taková byla na hranicích, když ještě nefungoval Schengenský prostor. Teď ji máme na pomezí okresů, víme, že na nějakém místě budeme muset zastavit…“

Není to ale pro řidiče spíš důvod k rozčilení? Nelze si nevšimnout toho, že lidem už jsou opatření dost proti srsti.

„Já si nemyslím, že by se hněv řidičů z vládních omezení nějak obracel vůči policistům. Naopak jsem slyšela, že jim řidiči ty první dny vozili na stanoviště buchty a koláče.“

Ale nemůžete popřít, že většina lidí je kvůli pandemii nervóznější, možná i agresivnější.

„To taky nepopírám. Obzvlášť na ženy se to tak navalilo, že zcela jistě pociťují minimálně nějaké pnutí. Řidiči jsou určitě ve větší nepohodě než před pandemií, hůř se soustředí. A pokud mají závažnější psychické problémy, může to způsobovat jakousi potřebu vybití.“

Jak se projevujeme na silnici?

Při řízení si stále častěji dovolujeme. Porušujeme nařízenou rychlost, znervózňujeme ostatní řidiče nedostatečným odstupem, nebezpečně předjíždíme. „Velmi nebezpečným fenoménem posledních let je nicméně hlavně vybržďování,“ dodává Vlasta Rehnová. „Agresoři si většinou vybírají slabší vozidla. A je otázka, proč to vůbec dělají, když je až devadesátiprocentní šance, že to ten za ním nedobrzdí.“ Podle psycholožky řidiči tímto způsobem nejčastěji demonstrují svou sílu, vybíjejí si svou frustraci z běžného života. Jiní ale vybržďují bez zjevného důvodu. Za volantem hledají rozptýlení a tohle je jejich způsob, jak vyprovokovat ostatní řidiče k velmi nebezpečné hře…

Celý článek naleznete v tištěné podobě Nedělního Aha! (21. 3. 2021)

 

 

 

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.